Televizyon Dizileri Kime Hizmet Ediyor?

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Evet soru bu, Televizyonlarda yayınlanan diziler hangi amaca hizmet ediyor?  Baştan hemen belirteyim sürekli takip ettiğim bir dizi yok, ama televizyoncu olduğumuz için haliyle her kanalı şöyle bir geçiştirirken bazı dizileri işkence çeker gibi kısa süreliğine ziyaret ederim. Ama inanın hele odada çocuklar varsa bu ziyaretimiz çok kısa sürer, ve kanalı hemen değiştirmek zorunda kalırım.

 

Yapılan dizilerde, gerek ele alınan konular gerekse konuların ele alınış biçimleri, "düşünen" insanlar tarafından ibretle takip ediliyor.

 

Binlerce yıl dünyaya medeniyet ihrâc etmiş aziz bir millet olan Anadolu insanı, bu ahlaksız diziler sayesinde kasıtlı olarak ne idüğü belirsiz bir mecraya sürükleniyor. Ve bu sürüklenen noktada milletin hayrına hiçbir şey yok.

 

Aynı ailede baba ile evladını, anne ile kızını birbirinin arkasından entrika çeviren bir konuma düşürmeye çalışan yapımlar hassasiyet sahibi insanları tedirgin ediyor.

 

Basın ve sanat özgürlüğü adı altında topluma her türlü iğrençliği sunmaktan çekinmeyen ve "kanalizasyon" diye de adlandırılan televizyon kanalları sadece yetişkinleri değil körpecik yavrularımızı da esir almış durumda.

 

Kişiliksiz ve kimliksiz bir nesil ortaya çıkarmak isteyen ve ucu dışarıda olan bu yapımların toplumda büyük bir kargaşaya da yol açtığı görülüyor.

 

Toplumun geleceği ile ilgili olarak hassasiyet sahibi insanların da gerekli tepkileri vermemesiden dolayı bu yayınlarına devam eden yapımcılara birilerinin "dur" demesi gerekiyor.

 

Toplumun manevi ve ahlaki değerlerini yerle bir eden bu tür yapımlar, ne izleyenlere ne de o dizilerde oynayan oyunculara herhangi bir fayda vermiyor. 

 

İşte bunun en son kanıtı..

 

Her gün yüz binlerce insanımızın ve gencimizin sözde hayranlıkla seyrettiği dizi oyuncuları uyuşturucu operasyonunda gözaltına alındı..

 

İstanbul'da gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonunda, aralarında dizi oyuncuları Cemal Hünal, Çağatay Ulusoy ve şarkıcı Cenk eren'in  de bulunduğu çok sayıda kişi önce sağlık kontrolünden geçirildi, ardından da Sevk edildikleri adliyede sorguya çekildi.

 

Torbacılık yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan bazı zanlılar görüntü alan basın mensuplarına saldırmaya çalıştı. 

 

Narkotik soruşturmasında adliyeye sevk edilen dizi oyuncuları Çağatay Ulusoy, Gizem Karaca ve Yusuf Hasan Akgün'ün de aralarında olduğu 15 kişi savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı.

 

Adliye çıkışında söylenenler her şeyi özetler nitelikteydi. “Kötü bir tecrübe oldu, gençlere tavsiye etraflarına dikkat etsinler.”

 

Bütün bu görüntüler diziler vesilesiyle toplumun önüne rol model olarak koyulan kişilerin aslında ne kadar da sorunlu bir hayatın içinde bulunduğunu kanıtlıyor.

 

Ait oldukları toplumu iyiye güzele ve doğruya yöneltme görevi olan sözde sanatçıların bu hayatları asıl onların yönlendirilmeye ihtiyaçları olduğunu ispatlıyor.