Lokman Çağırıcı, Göç, Mültecilik ve İnsanlık Temalı Kartepe Zirvesi’ne Katıldı

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 
kartepe zirvesi

Kocaeli’de düzenlenen ve 31 ülkeden 184 kurumun temsil edildiği “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” temalı Kartepe Zirvesi’ne katılan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, mültecilere yönelik çalışmaları anlattı. Daha iyi hizmet için belediye meclisinde uyum komisyonu kurduklarını söyleyen Çağırıcı, “Mültecileri; kadın, çocuk, gençlik, izcilik, çevre ve engelli meclislerimize dahil ediyoruz. Belediyemizin Gönüllü Meclislerine mültecileri dahil ederek birlikte yaşama, aidiyet, şehirleşme olgularına katkı sağlarken yönetişime dahil ediyoruz” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından "Göç, Mültecilik ve İnsanlık" temasıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Kartepe Zirvesi, yurt içinden ve dışından çok sayıda akademisyenin katılımıyla başladı. 26-28 Ekim tarihleri arasında The Green Park Kartepe Otel’de üniversite, sivil toplum kuruluşu, uluslararası kurum ve kuruluşlardan 22 paydaşın ortaklığında gerçekleştirilen Kartepe Zirvesi'nde bu yıl 31 ülke, 184 kurum temsil edildi. Yurt içinden 62, yurt dışından 31 üniversiteden akademisyen görüş ve düşüncelerini dünya kamuoyuyla paylaşıyor. Bu önemli zirvede yerel yönetimlere örnek projelere imza atan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da katıldı.

Aynı anda farklı salonlarda gerçekleşen oturumlarda yerel yönetimlerin göç konusundaki uygulamaları, göç yönetimi, toplumsal düzenin sağlanması açısından yapılan çalışma ve hizmetler ele alındı. Hayat Salonu’nda AK Parti Erzurum milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu moderatörlüğünde gerçekleşen panelde WALD Yönetim Kurulu Üyesi ve Marmara Belediyeler Birliği Başkan Vekili de olan Lokman Çağırıcı, eğitimden sağlığa; istihdamdan barınmaya kadar başta Suriyeliler olmak üzere mültecilere yönelik hizmetlerini anlattı.

“Aramızdaki güven bağını güçlendiriyor, kardeşlik hukukumuzu perçinliyoruz”

Slayt gösterisi eşliğinde konuşan Çağırıcı, “Ülkemize sığınan başta Suriyeli kardeşlerimiz olmak üzere tüm mültecilere kapılarımızı açtık. Onlarla soframızı paylaştık… Ensar- Muhacir hukukunu gözettik. Bu konuda asla yılgınlık göstermedik. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettikleri gibi; Mülteciler bizler için bir iftihar vesilesi olmuştur. Tüm bunlarla birlikte, yerel yönetimler ve ilgili kurumlarla koordineli çalışıyoruz. Belediyemizin Meclis çatısı altında Mülteci Uyum Komisyonu’nu hayata geçirdik. Belediyemiz bünyesinde kurduğumuz Göç ve Uyum Birimi, Sosyal, Kültürel ve İstihdam Çalışmaları ile Hukuki Haklar ve İnsani Yardımlar konusunda faaliyetlerde bulunuyoruz. WALD ile birlikte Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin de fon desteğiyle ‘Sosyal Koruma Masası’nı kurarak işlevsel hale getirdik. Böylece mültecilere hukuki, psikolojik ve istihdam alanında destek sağlıyoruz. Mültecilerin günlük hayatlarında en çok sıkıntı yaşadıkları kimlik çıkarma, okula kaydolma ve sağlık hizmetinden faydalanma gibi birçok alanda kendilerine danışmanlık hizmeti veriyoruz. Yine, kadın ve çocuklara yönelik çeşitli eğitim toplantıları düzenliyoruz. Böylece mülteciler ile aramızdaki güven bağını güçlendiriyor, kardeşlik hukukumuzu perçinliyoruz” dedi.

“Ayrıştırmadan, ötekileştirmeden dışlamadan onlara temsil hakkı tanıyoruz”

Genel stratejilerinin mültecilerin öz kültürlerinin korunması, aidiyet duygularının artırılması olduğunu söyleyen Çağırıcı şöyle devam etti: “Aramızdaki bağı güçlendirmeye yönelik çalışmalarda bulunuyoruz. Ayrıştırmadan, ötekileştirmeden ve dışlamadan onlara Kadın Meclisimiz, Çocuk Meclisimiz, Gençlik Meclisimiz, İzcilik, Çevre ve Engelli Meclislerimizde temsil hakkı tanıyoruz. Belediyemizin Gönüllü Meclislerine mültecileri dahil ederek birlikte yaşama, aidiyet, şehirleşme olgularına katkı sağlarken yönetişime dahil ediyoruz”

Çağırıcı, Dil Evi’nden Bilgi Evleri’ne Engelliler Sarayı’ndan Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’ne kadar belediye bünyesinde verdikleri hizmetleri sıralayarak konuşmasını bitirdi. Panele katılan WALD Akademi Direktörü Hülya Alper, UNHCR İstanbul ofis Müdürü Selen Ay ve katılımcı diğer belediye başkanları da görüş ve düşüncelerini açıkladı.

Kartepe Zirvesi 2018’de elde edilen sonuçlar; bir önceki yılda olduğu gibi bildirgeye dönüştürülerek başta Birleşmiş Milletler olmak üzere dünyadaki pek çok politika yapıcı ve karar alıcı kurumla resmi olarak paylaşılacak