Bahçelievler Belediyesinden Çölyak Hastalarına Gıda Desteği

Bahçelievler Belediyesi, glütensiz gıdalarla beslenmek zorunda olan çölyak hastaları için gıda kolileri hazırlandı. Bayram hediyesi olarak içerisinde glütensiz gıdalar olan koliler, çölyak hastalarının adreslerine teslim edildi.

Bahçelievler’de ikamet eden çölyak hastalarına gıda kolileri vefa sosyal destek ekipleri tarafından tek tek teslim edildi. Hazırlanan kolilerin içinde; un, tahıl gevreği, baton ekmek, cips, pirinç gibi 22 parça temel gıda ürünleri bulunuyor. Özel beslenme gereksinimi duyan ilçe genelindeki tüm çölyak hastaları için hazırlanan destek kolisi içerisinde tamamen glütensiz olan gıdalar ailelerin adreslerine ulaştırıldı.

Çölyak Hastalarına Gıda Desteği

“DESTEĞİMİZ HER ZAMAN DEVAM EDECEK”

İlçe genelinde tespit edilen çölyak hastası vatandaşlara her zaman desteklerinin devam edeceğini belirten Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, “Çölyak hastalarımızın tüketebileceği ürünler glütensiz olmalı. Bunun temini için elimizden geleni yapıyoruz. Çölyak hastalarımızı yalnız bırakmıyoruz ve desteğimiz her zaman devam edecek” dedi.

Çölyak hastalığı nedir?

Çölyak hastalığı buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten isimli bir maddeye vücut bağışıklık sistemi tarafından verilen anormal yanıt sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle 1 yaşından sonra gluten içeren besinlerin tüketilmeye başlanması ile birlikte ilk belirtiler ortaya çıkar. Başlangıçta bulantı, kusma, ishal, halsizlik gibi belirtiler görülür. İlerleyen dönemlerde ise anemi, cilt döküntüleri gibi farklı belirtiler eklenir. Kronik bir hastalık olmasına rağmen tedavisi mümkündür ve tedavi gluten içeren besinlerin diyetten çıkarılmasından ibarettir.

Çölyak hastalığı, her geçen gün görülme sıklığı artan yaygın bir hastalıktır. Dünyadaki çoğu ülkede her 70 ila 200 kişiden birinde çölyak hastalığı bulunur. Gluten sensitif enteropati olarak da adlandırılan hastalık vücut bağışıklık sistemi ile ilişkili nedenlerle ortaya çıkar. Birçok tahılda bulunan gluten adı verilen proteine yanlış yönlendirilmiş bir bağışıklık tepkisi ile tetiklenir. Bazı hastalarda gluteni parçalayan enzime karşı da bağışıklık cevabı vardır. Çölyak hastalığı, ince bağırsakta iltihaplanma ortaya çıkması neticesinde belirti verir. Bağışıklık sistemi glutene karşı anormal bir tepki vererek iltihabi süreci başlatır.

Bağırsak mukozası normal olarak villus adı verilen ve besin emilimini sağlayan eldiven parmağı şeklinde küçük çıkıntılar içerir. Villuslar bağırsak emilim yüzeyini artırarak besinlerin kana geçişini kolaylaştırır. Çölyak hastalığında gelişen iltihabı süreç sonucunda vücut kendi dokularına zarar veren antikorlar oluşturur. Bu otoantikorlar ince bağırsak iç yüzeyinde yer alan bu çıkıntıları yok eder ve villuslar düzleşir. Bunlar hasar gördüğünde hastalar ne kadar çok yerse yesin, tam emilim olmadığı için vücuda yeteri kadar besin maddesi almak mümkün olmaz.

Uzmanlar çölyak hastalığının alerjik ya da otoimmün bir hastalık olup olmadığı konusunda araştırmalara devam etmektedir. Son verilere göre hastalığın hem alerjik hem de otoimmün unsurlar içerdiği düşünülmektedir. Alerji, bağışıklık sisteminin aslında vücuda zararsız olan maddelere aşırı reaksiyon göstermesidir. Bu, çölyak hastalığında da olan durumdur, çünkü bağışıklık sistemi zararsız glutene aşırı bağışıklık tepkisi ile cevap verir. Öte yandan, bağışıklık sistemi aynı zamanda vücudun kendi enzimi olan doku transglutaminazına karşı antikorlar oluşturur.


Yazdır   e-Posta