Cumartesi, 20 Ekim 2018

Türkiye’de yaşayan Kazak Türklerinin göç liderlerinden Elishan Batur, doğumunun 110. yılında içinde Bağcılar Belediyesi’nin de bulunduğu Elishan Batur’u Anma Komitesi’nin düzenlediği programla anıldı. Batur’un Kazakların Türkiye’ye göçü sırasında yüklendiği misyonun ve yaşadığı zorlukların anlatıldığı törende göç şehitlerinin ruhu için Kur’an-ı Kerim okundu, hatim duası yapıldı ve şeker dağıtıldı.

Büyük Kazak Göçü liderlerinden Elishan Batur’un doğumunun 110. yılı nedeniyle 29 Temmuz Pazar günü Bağcılar Belediyesi, Hoca Ahmed Yesevi İlim ve İrfan Vakfı, Kazak Türkleri Vakfı, Kazak Türkleri Eğitim ve Araştırma Derneği, Doğu Türkistan Göçmenler Derneği’nden oluşan Elishan Batur’u Anma Komitesi tarafından anma programı gerçekleştirildi. Bağcılar Kirazlı Bent Mesire Alanı’nda düzenlenen etkinliğe başta Kazaklar olmak üzere çok sayıda vatandaş büyük ilgi gösterdi.

“Elishan Batur’u gelecek nesiller de tanıyacak ve bilecek”

Programın açılış konuşmasını yapan kurucu Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık, “Biz iki millet bir devletiz. Aynı inancı ve aynı duyguyu hiçbir zaman kaybetmedik. Sanki yıllardır birlikteymişiz gibi yaşantımıza mutlu bir şekilde devam ediyoruz. Büyük Göç yolunda onlara önderlik eden Elishan Batur’u ve göç sırasında şehit olan Kazak kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz. Bu programlar sayesinde Elishan Batur’u inşallah gelecek nesiller de tanıyacak ve bilecek. Böyle anlamlı ve güzel programa katkıda bulunanlara da teşekkür ediyorum” dedi.

Törende söz alan konuşmacılar, Kazakların Türkiye’ye göç etme sebeplerini, çekilen sıkıntıları, Türkiye’ye yerleşmelerini, uyumlarını ve şu an ki Kazak Türklerinin durumlarını dile getirdi. Ayrıca Batur’un hayatı boyunca yüklendiği misyonu, belirlenen stratejileri, karşılanan zulüm, zorluk ve meşakkatler anlatılarak gelecek nesillerde de yeni Elishan Baturlar, Osman Baturlar, Er Janibekler, Alibek Hakimler, Hüseyin Teyciler, Sultan Şerifler, İsa Yusuf Alptekinler, Halife Altaylar, Ateyhan Bilginler ve Kulanbay Nazırlar yetişmesi gerektiği belirtildi. Kazak Göç lideri

“Şehitlerin ruhları için Hatim Duası yapıldı”

Yemek ikramı ve şeker dağıtımı yapılan etkinlikte göç şehitlerinin ruhları için okunan 210 hatim, 1012 İhlas-ı Şerif ve Ayetel Kürsi, 353 Yasin-i Şerif, 77 bin 55 adet Kelime-i Tevhid’in Hatim Duası yapıldı. Elishan Batur makale ve şiir yarışması birincilerinin ödüllendirilirken başta Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı olmak üzere emeği geçenlere teşekkür edildi.

Anma programına Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk, yazar Jadi Şakenulu, Uluslararası Er Janibek Vakfı Başkanı Jenis Turkiya, Elishan Batur’u Anma Komitesi Başkanı İbrahim Mutlu, Kazak Türkleri Vakfı Başkanı Fazıl Toplu, Doğu Türkistan Göçmenler Derneği Başkanı Recep Akyol, Hoca Ahmed Yesevi İlim ve İrfan Vakfı Başkanı İlyas Saka, Kazak Türkleri Eğitim ve Araştırma Derneği Başkanı Serkan Dinçtürk, Altay Köyü Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Kök, İsmilliler Kazak Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdulvahap Kılıç, Avrupa Kazak Federasyonu Başkanı Murat Ermiş, Salihli Kazak Türkleri Derneği Başkanı Şükrü Ali Eren, İsveç, Fransa, Hollanda, Almanya, Avusturya, Belçika Kazak Dernekleri Başkanları ve temsilcileri de katıldı.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ramazan Kumanya Paketleri
Marka ürünlerden ramazan kumanya paketleriniz hazır
Tel: (0212) 503 06 02
www.kumanyapaketleri.com

Pimapen Tamiri
Pimapen tamirinde kalite hizmet veriyoruz
Tel: 0532 360 9427
www.pentamiri.com

Ramazan Kumanya Paketleri
Uygun Fiyata Ramazan Kumanya Paketleri
Tel: 0212 568 15 88
ww.ramazankumanyapaketleri.com

Kombi Tamiri - Petek Temizliği
Uzman elemanları ile kombi tamiri ve petek temizliğinde hizmetinizdeyiz. www.istanbulkombitamirservisi.com

Ramazan Kumanya Paketleri
6 farklı Ramazan Kumanya Paketleri ile hizmetinizdeyiz.
Tel: 0212 434 53 75 www.ramazankumanyalari.com

Arısanat Yayınevi
Arı Sanat Yayınevi. www.arisanat.com

İthalattan İmalata Peluş Kumaşlar
Peluş Kumaş çeşitleri imalatçılarımıza uygun fiyata
Tel: 0212 638 74 54 Fax: 0212 648 74 53 www.atlaspeluskumas.com

Kocaeli Pimapen tamiri
Evinizdeki pimapen ve cam kapı tamirlerini uzmanına tamir ettirin
Ücretsiz Servis
Kocaeli Pimapen Tamir Servisi