Bağdat Hain Saldırı İle Sarsıldı

Bağdat'ı ziyaret eden Milli Savunma Bakanlığı görüşmeleri sonrası Bağdat'da iki ayrı bombalı saldırı meydana geldi. İkili görüşmeler sonrası yaşanan bu haince saldırının intihar saldırısı olma ihtimalini gündeme getirdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile birlikte ülkemizin ve Irak'ın savunma ve sınır güvenliğini görüşmek üzere Bağdat'a resmi ziyarette bulunmuştu. Yapılan görüşmeler sonrası alınan kararlar basın yoluyla kamuoyuna deklare edilmişti.

Milli Savunma Bakanı ve beraberindeki heyetin Irak ziyareti sonrası Irak’ın başkenti Bağdat’ta iki ayrı bombalı saldırı meydana geldi. Gelen haberlere saldırıda, 10’dan fazla kişinin öldüğü, en az 25 kişinin yaralandığını açıklandı.

Birçok haber sitelerinde Irak'ın başkenti Bağdat'ta yaşanan can pazarı videolarla paylaşıldı. Iraklı polis yetkilileri, Bağdat'ın merkezindeki Tayran meydanında bir ticaret merkezinde iki ayrı patlama olduğunu açıkladı. Irak devlet televizyonu ise patlamaların intihar saldırıları olduğunu bildirdi. Yaralıların çoğunun durumu ağır olduğu kaydedildi. Yetkililer, ölü ve yaralı sayısında artış olabileceğini ifade etti.

Bağdat Kan Gölü

Saldırının kimin tarafından yapıldığı henüz bilinmiyor. Türkiye ile Irak savunma alanlarındaki görüşmeler sonrası yapılan bu haince saldırının Türkiye ve Irak'a bir gözdağı olarak verilmiş olabileceği şeklinde yorumlanıyor.


Yazdır   e-Posta