Mahkeme Bağcılar'da kentsel dönüşümü durdurdu

Bağcılar'da Çevre ve Şehirclik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve yurttaşların büyük bir bölümünü olumsuz etkileyecek kentsel dönüşüm planı mahkeme tarafından reddedildi.

Mahkeme Bağcılar’da 5 mahallenin riskli alan ilan edilmesini içeren Bakanlar Kurulu Kararı’na dayanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan kentsel dönüşüm imar planlarını iptal etti. Davayı açan CHP’li Meclis üyesi Hakkı Sağlam “Halka rağmen bunu yapamazsınız” dedi.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, Bağcılar’da 5 mahallenin riskli alan ilan edilmesini içeren Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak 2016 yılında yürürlüğe girdi. Buna göre, ilçede Merkez, Çınar, İnönü, Sancaktepe, Yavuzselim mahalleleri riskli alan ilan edildi. Kararla Bağcılar Meydanı da riskli alan ilan edilen bölgeler arasına girdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı alana ilişkin Bağcılar Meydanı Kentsel Dönüşüm alanı nazım imar planlarını hazırladı. Danıştay önce Bağcılar Meydanı ve çevresindeki 5 mahallenin bazı bölümleri için alınan “riskli alan kararı”nın yürütmesini durdurdu. Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) CHP’li Meclis üyeleri İsa Öztürk ve Hakkı Sağlam imar planlarının iptal edilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dava açtı. İstanbul 8. İdare Mahkemesi 28 Şubat’ta oybirliğiyle aldığı kararda meclis üyelerini haklı bularak imar planlarını iptal etti. Mahkeme, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararını anımsattı.

Mahkeme Bağcılar'da kentsel dönüşümü durdurdu

Hakkı Sağlam “Bağcılar’da 5 mahalleyi kapsayan riskli alan kararı halkı mağdur edecekti. Biz konuyu yargıya taşımıştık mahkeme bizi haklı buldu. Riskli alan kararının alınmasında bilimsel verilere dayanmadığı, halkın bu konuda düşüncesinin alınmadığı ve binayı yenilerken mahalle halkının menfaatlarının korunamadığını ifade ettik, mahkeme bizi haklı buldu. Biz önümüzdeki seçimlerde yerelde ve genelde iktidara geleceğiz ve bu sorunları halkımızla birlikte kimseyi mağdur ve yerinden etmeden, ötekileştirmeden çözeceğiz” dedi.

Kaynak: http://ilerihaber.org/icerik/mahkeme-kentsel-donusumu-durdurdu-83889.html

Sponsorlar

Pimapen Tamiri
Pimapen tamirinde kalite hizmet veriyoruz
Tel: 0532 360 9427
www.pentamiri.com

Ramazan Kumanya Paketleri
Uygun Fiyata Ramazan Kumanya Paketleri
Tel: 0212 568 15 88
ww.ramazankumanyapaketleri.com

Kombi Tamiri - Petek Temizliği
Uzman elemanları ile kombi tamiri ve petek temizliğinde hizmetinizdeyiz. www.istanbulkombitamirservisi.com

Ramazan Kumanya Paketleri
6 farklı Ramazan Kumanya Paketleri ile hizmetinizdeyiz.
Tel: 0212 434 53 75 www.ramazankumanyalari.com

Aradığınız Kitap Burada
Arı Sanat Yayınevi. www.arisanat.com

Toptan Peluş Kumaşlar
Peluş Kumaş çeşitleri
Tel: 0212 638 74 54 Fax: 0212 648 74 53 www.atlaspeluskumas.com

Kocaeli Pimapen tamiri
Evinizdeki pimapen ve cam kapı tamirlerini uzmanına tamir ettirin
Kocaeli Pimapen Tamir Servisi

© 2018 Bağcılar Meydan | Tüm Hakları İltekmer Bilişim'e aittir