Fırıncılar Odası Başkanı Çiçek Kime Hizmet Ediyor

Fırıncılar Odasından gelen "aşı olmayanlara ekmek satışı yapılmayacak" beyanları faşist zihniyetin tam bir örneği olarak yorumlandı. Koronavirüs salgınına karşı aşılama çalışmalarında aşı olmayanlara fırınlarda ekmek satışı yasaklama kararına vatandaşlar isyan etti.

Aşı bilgilerinin kişiye özel sağlık bilgileridir. Fırıncıların ekmek alacak kişiden bunu talep etmesi TCK 136 ve KVKK yönünden suçtur. İşyeri, test talep edebilir ya da semptom sorabilir. Bu açıdan bakıldığında hiç düşünülmeden verilen bu beyanatın hiçbir tutarlı tarafı bulunmamaktadır.

Bağcılar, Esenler, Bakırköy gibi İstanbulun altı ilçesinde uygulamaya koyulacak karar sonrası vatandaşlar fırıncılar odasını kanunların üstünde kanun koyucu durumunda olduğunu söyleyerek tepki gösterdiler.

2. Doz aşılama ile birlikte artan vakaların toplumu tedirgin ettiği gerçeğinden hareketle vatandaşlar çevrelerinden ve akrabalarından gelen haberlerle aşılanmak istemiyorlar. Bu durum aşılamada yüzde 66,1 oranında kalan ve istenilen seviyeye ulaşmayan İstanbul'da bazı sivil toplum örgütleri bazı faşist kararlar aldı. Kendilerini kanun koyucu zanneden bazı faşist zihniyetli oda başkanları aşı olmayanları sanki vatan haini gibi göstermeye çalıştılar. Fırıncılar Odası Esenler Temsilcisi Mustafa Çiçek, "Vaka sayıları artmaya başlayınca karar almak zorunda kaldık. Şu anda koronavirüs vaka sayıları aşırı bir şekilde artmaya başladı. Gidişatı iyi görmüyoruz. Bizler de fırıncılar olarak üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. O yüzden fırına gelen vatandaşların aşılarının olup olmadığını kontrol edeceğiz. Aşısı olmayana ekmek satışı yapmayacağız" ifadelerini kullandı. Çiçek'in açıklamalarının ardından aşı olmayan vatandaşlar, duruma tepki gösterdi.

Kendini kanunun üstünde gören bu baskıcı zihniyetin ülkede iç karışıklık çıkartmak istediğini belirten vatandaşlar devletin bile karar vermediği bir durumda kendini kanunun üstünde gören Çiçek'in sözlerine büyük öfke ile karşılık verdiler. Sosyal medyada fırıncılar odası başkanın derhal istifa etmesini isteyen vatandaşlar attıkları twit ile gündemi değerlendirdiler.

Koruculuğu ispatlanmamış, henüz faz 3 aşamasında olan aşıyı kullanmak istemeyen vatandaşlar anayasaya aykırı hareket eden, kendini kanun korucu sıfatıyla beyan veren Fırıncılar Odası Başkanı hakkında gerekli soruşturmanın açılmasını talep ediyorlar. Toplumun en temel gereksinimi olan ekmek üretimi ve dağıtımının savaşlarda, darbelerde bile engellenmediğini belirten vatandaşlar, bu faşist, zorba ve dayatmacı zihniyetli şahsın nasıl oluyor da fırıncılar odası başkanı olduğu yönünde ciddi itirazları bulunuyor.


Yazdır   e-Posta