LOKMAN ÇAĞIRICI YEŞİL İŞ KONFERANSININ AÇILIŞ KONUŞMASI YAPTI

Yeşil İş Konferansı’na katılarak, “Sürdürülebilir Belediyeler Kulvarı” konulu oturumun açılış konuşmasını yapan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, İstanbul’un geri dönüşüm uygulamalarında pek çok Avrupa kentinden daha iyi durumda olduğunu söyledi.

Yeşil İş Konferansı İstanbul Swiss Otelde başladı. Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın katılımı ile açılışı yapılan Konferans’ta Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da Marmara Belediyeler Birliği Başkan Vekili olarak “Sürdürülebilir Belediyeler Kulvarı” konulu oturumun açılış konuşmasını yaptı.

İstanbul’un geri dönüşüm uygulamaları ve sürdürülebilir şehircilik alanındaki uygulamaları ile pek çok Avrupa kentini geride bıraktığını ifade eden Başkan Çağırıcı, Avrupa’nın pek çok kentinde hala atık çukurlarının kullandığına dikkat çekti.

Sürdürülebilirliğin ancak toplumsal, çevresel ve kurumsal yönetişimle mümkün olabileceğini anlatan Çağırıcı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 hedefinin bütün ambalaj atıkların yüzde 60’ını dönüştürmek olduğunu ifade etti.

Yapılan hizmetlerin en önemli amacının gelecek nesillere yeşil bir dünya bırakmak olduğunu belirten Çağırıcı, kaynaklarını yenilikçi ve sürdürülebilir bir şekilde kullanan, güçlü ekonomiye sahip şehirlere ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bağcılar’daki çalışmalara da değinen Çağırıcı, "Bağcılar 22 kilometrekare alan üzerine kurulu. Bunun 11 kilometrekarelik alanında konut bulunuyor ve bu konutlarda 746 bin kişinin yaşadığını görüyoruz” dedi.

Bağcılar’ın ilçe olduğu 1992 yılında 30 bin metrekare yeşil alana sahip olduğunu hatırlatan Çağırıcı, bugün ise yeşil alanın 400 bin metrekareye çıktığına dikkat çekti. Belediye olarak geri dönüşüm uygulamaları hakkında da bilgiler veren Çağırıcı, “Şu anda Bağcılar Belediyesi olarak da kağıdından poşetine, elektronik atıklardan diğer yağ ve biyolojik atıklara kadar geri dönüşüm uygulamalarımız var. Ama hala yüzde 15'lerde devam ediyor” diye konuştu.

Bağcılar’da her gün 700 ton atığın toplandığı bilgisini veren Çağırıcı, insanların geri dönüşüm uygulamalarına katılma oranının düşüklüğünü daha önce böyle bir alışkanlıklarının olmamasına bağladı. Başkan Çağırıcı, geri dönüşümün başarılı bir şekilde uygulanması durumunda, günlük atık miktarının yüzde 50 oranında azalarak 350 tona gerileyeceğini söyledi.

LOKMAN ÇAĞIRICI YEŞİL İŞ KONFERANSINDA BİR KONUŞMA YAPTI


Yazdır   e-Posta