Trafik Cezaları Kurallara Uymayanların Ceplerini Yakacak

Trafik cezalarını artıran Karayolları Trafik Kanunu Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kurallara uymayanlara verilecek cezalar artırıldı.

Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, tüm ülkede bir çok noktasında oluşturduğu uygulama noktasında cezaları uygulamaya başladı. Trafik cezalarını artıran kanunun yürürlüğe girmesi, trafikte diğer sürücüler ve yayaların hayatını tehlikeye atanların daha ağır cezalar ödemesini öngörüyor.

Kanunla, hız sınırlarında “yüzde 10-30” ve “yüzde 30 üzeri” şeklindeki uygulanan iki kademeli yaptırıma “yüzde 50’den fazlası” şeklinde bir yenisi daha eklendi. Söz konusu düzenlemeyle, hız sınırını yüzde 10 ila 30 aşan sürücülere 235 lira, yüzde 30 ile 50 aşanlara 488 lira, yüzde 50’den fazla aşan sürücülere ise bin 2 lira idari para cezası uygulanacak.

Trafikte “spin” ve “drift”e 5 bin 10 lira, usulsüz çakar lamba kullananlara bin 2 lira, muayenesiz araçlara uygulanan ceza 235 lira oldu.

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık 2018 tarihi itibari ile başlıyor. Hususi araçlar için uygulamanın zorunlu değil. Ancak can ve mal güvenliğiyle güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını tavsiye ediliyor. Kış Lastiği uygulaması şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunluluk taşıyor.


Yazdır   e-Posta