Toplu Ulaşıma Yolcu Sınırlaması Geldi

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine koronavirüs salgını ile ilgili yeni bir ek genelge gönderdi. Genelgede marketlerde müşteri, toplu taşımada yolcu sayısı azaltılacak. İçişleri Bakanlığı genelgesi ile yolcu taşımacılığı yapan tüm araçlar, ruhsatta yazılı yolcu sayısının yarısı kadar yolcu taşıyabilecek. yolcuların oturma şekli de birbirlerine temas etmeyecek şekilde olacak.

Ülkemizi ve dünyayı etkisine alan Koronavirüs salgını nedeniyle önlemler arttırılıyor. İstanbul’da toplu ulaşımda yüzde 70’lere varan yolcu düşüşü yaşanmasına rağmen, sabah ve akşam saatlerinde yaşanan kısmi yoğunluğun önüne geçmek için ek tedbirler alındı. Şehir içi toplu taşıma araçlarında güvenli mesafeyi aşacak bir yoğunluk yaşanmaması için bazı hatlarda sefer artırımına yönelik çalışmalar başlatıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), bağlı kuruluşlarından İETT Genel Müdürlüğü, yoğun saatlerde sefer sayısını arttırarak, otobüslerde işe gidiş ve eve dönüş saatlerinde yaşanan kısmi yoğunluğun önüne geçecek.İETT otobüslerinde, şoför ve yolcu temasını engellemek amacıyla şoför kabini üretim işlemi devam ediyor. Kısa sürede İETT’ye bağlı tüm otobüslere şoför koruma kabini montajı tamamlanacak. Ayrıca; İETT, OTOBÜS AŞ ve ÖHO otobüslerine yolcuları bilgilendirici afişler asılacak. Boş bırakılması gereken koltuklara bilgilendirici çıkartmalar yapıştırılacak. Araç içi anonslarla da düzenleme halka duyurulacak.Öte yandan, metrobüs hattındaki araçların ön kapıları biniş ve inişlere kapatıldı. Sürücü ve yolcuların güvenli mesafede yolculuk yapmaları amacıyla başlatılan uygulamada, araç içinde şoförün arkasındaki ilk sıra koltuklar da kapatıldı.

iett

Toplu ulaşımda korona virüsü nedeniyle 65 yaş üzeri yolcuların, toplu ulaşımdan ücretsiz faydalanma hakkı geçici olarak durduruldu. İzmir'de ise "avantajlı kartlar" askıya alındı.


Yazdır   e-Posta