Kış Lastiği Takma Zorunluluğu 1 Nisan İtibari İle Bitti

Yaz lastiği uygulaması 1 Nisan 2020 tarihi itibari ile başladı. Kış lastiği uygulaması bitmesi ile birlikte araç sahipleri kış lastiklerini çıkarıp yaz lastikleri ile değiştirebilirler.

1 Aralık – 1 Nisan tarihler arasında kış lastiği kullanmayan araçlara 2018 yılında 715 TL ceza uygulanıyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan %23.73’lük yeniden değerleme oranı çerçevesinde bu ceza 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle 885 TL olarak uygulanıyor. 2020 yılında cezanın artış gösterip göstermeyeceği ise bilinmiyor.

kış lastiği takma zorunluluğu

Yaz lastiklerinin yasal olarak 1 Nisan itibari ile kullanılmaya başlanması gerekiyor. Araç sahiplerinin sürüş güvenliği açısından yolculuğa çıkmadan önce mutlaka kış lastiklerinin yerine yaz lastiklerini taktırmaları gerekiyor. Yaz lastikleri yakıt tüketimini düşüreceği gibi yıpranmaya karşı da daha direnç sağlıyor.

Bir aracın en önemli ekipmanlarından olan lastikler, mevsim koşullarına bağlı olarak değiştirilmelidir. Kış mevsiminin zorlu şartlarından sonra sıra aracınızın yaz bakımına geldiğinde yaz lastikleri güvenli bir sürüş için en ideal olanıdır. Yaz lastikleri sıcak hava koşullarında ve özellikle yaz tatilleri için yapılan uzun yolculuklarda yüksek performans almanızı sağlar.

Mevsiminde kullanılmayan lastikler aracın çekiş gücünde kayıplara sebep olabileceği gibi fren mesafesinin uzamasına da yol açabilir. ABS ile fren yaparken yaz lastikleri, kış lastiklerine göre sıcak havalarda yüzde 40’lara varan oranlarda daha kısa mesafede durabilmektedir.


Yazdır   e-Posta