Cumartesi, 20 Ekim 2018

Bağcılar Belediyesi tarafından 4 yıl önce hizmete sunulan Dil Evi, yolu Bağcılar’dan geçen yaşlısından gencine herkesin uğrak mekanı oldu. Kimi iş çıkışı eve giderken kimi de zamanını değerlendirmek için Dil Evi’ni tercih ediyor. Bu sıcak ortamda bazıları pratik yapıyor bazıları da gramer konusunda kafasına takılanları hocalara soruyor. Gün boyunca açık olan Dil Evi’nde eğitim alanlar arasında Arapça öğrenen Ruslar ve İngilizce öğrenen Suriyeliler de var.

“Herkesin bir yabancı dili olsun” sloganıyla 2014 yılında hayata geçirilen Bağcılar Belediyesi Dil Evi, yabancı dil öğrenmek isteyenlerle dolup taşıyor. Bağcılar Meydan’da bulunan Dil Evi bir kafe ortamında yabancı dilini öğrenme ve geliştirme fırsatı sunuyor. Yolu Bağcılar’dan geçen, iş çıkışı günün yorgunluğunu atmak isteyen veya yabancı dil konusunda sormak istediği bir şey olan herkes buraya uğruyor.

Kayıt yaptırma zorunluluğu olmayan Dil Evi’nin kapısı çocuk, yaşlı, genç, öğrenci, emekli her yaş ve meslek grubundan insana açık. Hocalar eşliğinde Arapça ve İngilizce sohbet ortamında bulunan misafirler pratik yapma imkanı buluyor. Dil Evi’nin müdavimleri arasında Suriyeliler ve Ruslar gibi yabancı uyruklular da var.

“Boş zamanlarımda pratik yapmak için buraya geliyorum”

İstanbul’da tercümanlık yapan Rus uyruklu Maryam Çilik, “Rusça-Türkçe tercümanlık yapıyorum. Arap Dili ve Edebiyatı okudum. Arapçamı geliştirmek için buraya geliyorum. Hocamız bizimle çok ilgileniyor. Yabancı dil bilenler yazma ve okuma biliyor ama konuşamıyor. O yüzden çok mükemmel bir yer. Buranın çok faydasını gördüm” dedi.

Konya Selçuk Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi olan Suriyeli Muhammed Emin ise “Yazları dekorasyon işiyle uğraşan abimin yanında çalışıyor paramı kazanıyorum. İngilizceyi unutmaya başlamıştım. İşten boş kalan zamanlarımda pratik yapmak için buraya geliyorum” şeklinde konuştu.

“Dışarıda kafede oturacağıma burada oturuyorum”

Gaziosmanpaşa’da oturan Şebnem Aslan da “Burada oturmuyorum. Teyzemlere gelip giderken gördüm. Buraya yolum düştükçe pratiğimi geliştirmek için Dil Evi’ne geliyorum. Her yerde yok. Çok güzel bir yer” dedi.

Dil Evi’nin dikkat çeken müdavimlerinden 67 yaşındaki emekli Mevlüt Kumru, “Libya’da inşaat işçisi olarak çalışmıştım. Oralardan öğrendiğim Arapça’yı geliştirmeye çalışıyorum” derken 13 yaşındaki 7. sınıf öğrencisi Mehmet Sancar da “Okullar kapandıktan sonra buraya gelmeye başladım. Her gün 1 saat geliyorum. Abilerim bana yardımcı oluyorlar” dedi. Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde okuyan Fatma Zehra Tayfur ise “Dışarıda kafede oturacağıma burada oturuyorum en azından bir katkısı oluyor” dedi. Bağcılar Dil Evi

“Dil Evi’nin büyük ilgi görmesi bizi memnun ediyor”

Gençleri en az bir yabancı dil öğrenmeye davet eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı şunları söyledi: “Hemşehrilerimizin kendilerini geliştirebilmeleri, kolayca iş bulabilmeleri ve hayatlarında başarıya ulaşabilmeleri için imkanlar sunuyoruz. Bu anlamda hizmete açtığımız Dil Evi, büyük ilgi görüyor. Bu da bizi memnun ediyor”

Dil Evi hafta için 09.00 – 20.00 ile Cumartesi günü 10.00 – 18.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Makaleler

Yatarken sağ avcum yanağım altında olmayabilir

Yatarken sağ avcum yanağım altında olmayabilir

İki anı: Sivas şiir etkinliğinde Rahmetli Âkif (İnan) Ağabey'imle beni otelde aynı odaya koymuşlardı. "Murad'ım ben...

Bütün Çocukları Kendi Çocuğumuz Gibi Önemsemeliyiz

Bütün Çocukları Kendi Çocuğumuz Gibi Önemsemeliyiz

Eğitim sisteminin yarışmacı yapısı içinde her anne baba kendi çocuğunu kurtarma çabasında. Herkes kendi çocuğunun iyi...

Ramazan Kumanya Paketleri
Marka ürünlerden ramazan kumanya paketleriniz hazır
Tel: (0212) 503 06 02
www.kumanyapaketleri.com

Pimapen Tamiri
Pimapen tamirinde kalite hizmet veriyoruz
Tel: 0532 360 9427
www.pentamiri.com

Ramazan Kumanya Paketleri
Uygun Fiyata Ramazan Kumanya Paketleri
Tel: 0212 568 15 88
ww.ramazankumanyapaketleri.com

Kombi Tamiri - Petek Temizliği
Uzman elemanları ile kombi tamiri ve petek temizliğinde hizmetinizdeyiz. www.istanbulkombitamirservisi.com

Ramazan Kumanya Paketleri
6 farklı Ramazan Kumanya Paketleri ile hizmetinizdeyiz.
Tel: 0212 434 53 75 www.ramazankumanyalari.com

Arısanat Yayınevi
Arı Sanat Yayınevi. www.arisanat.com

İthalattan İmalata Peluş Kumaşlar
Peluş Kumaş çeşitleri imalatçılarımıza uygun fiyata
Tel: 0212 638 74 54 Fax: 0212 648 74 53 www.atlaspeluskumas.com

Kocaeli Pimapen tamiri
Evinizdeki pimapen ve cam kapı tamirlerini uzmanına tamir ettirin
Ücretsiz Servis
Kocaeli Pimapen Tamir Servisi