2.El Oto Alım Satımı Durma Noktasına Geldi

2.El Oto Alım Satımı Durma Noktasına Geldi

Covid-19 salgını ile birlikte önemli bir ivme yakalayan ikinci el araç piyasası son günlerde durgun seyrediyor. Hükümetin sıfır araçlara yaptığı yüzde 25 indirim ile birlikte 2. el oto alım satımında durgunluğun önüne geçilmiyor. Sıfır ve ikinci el araçlarda satış yapamayan oto galericiler faizlerin düşmesini bekliyor.

Otocenter ve otomall 'da galericilik yapan esnaf 10 gündür durgun olan piyasa nedeniyle oldukça tedirgin durumda. Devletin sıfır araçlara yaptığı yüzde 25 indirimden dolayı ikinci el araçlarda da fiyatların düşmesini bekleyen halk bu indirimi görememekten yakınıyor. Bazı firmaların tekelleşmeye gittiğini belirten galericiler fiyatların uzun bir süre daha düşmeyeceğini tahmin ediyorlar.

Sonuç olarak belli markalardaki araçlara indirim yapılması piyasadaki sıfır arabalarda fiyatların düşmesini engelliyor. Üstelik indirime gidilen markalarda araç sıkıntısı yaşanıyor.

2022 yılının Ocak'ın ilk yarısına kadar bu durgunluğun devam edeceği yönünde oto emlakçılar fiyatların düşmeyeceğini, hatta yükseleceğini söylüyorlar. Çip krizi ile birlikte oluşan sıkıntıların artarak devam edeceği yönünde fikir beyan ediyorlar.

Oluşan durgunluğun galericilerin tutumlarından kaynaklandığını belirten halk, piyasadaki fiyatları oto emlak firmalarının belirlediğini söylüyorlar. Bazı firmaların otomobil piyasasını ele geçirdiğini belirten halk tekelleşmeye gidildiğini söylüyor.

Author’s Posts

Please insert the Optin Form API mailchimp.

Image

Üçüncü Sayfa

Mobil eklemeler

Image
Image