STAR Rafinerisi, Türkiye’nin en büyük yerlileştirme projesidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, STAR Rafinerisi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “STAR Rafinerisi, ülkemizin ilk ‘Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’ne sahip projesi olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda bu rafineri, Türkiye’nin en büyük yerlileştirme projesidir. Bu şekilde petrol ürünleri ithalatında her yıl 1,5 milyar dolar civarında tasarruf edilmesi, petrol ürünlerinde dışa bağımlılığın azalması hedefleniyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın iştiraki SOCAR Türkiye tarafından inşa edilen STAR Rafinerisi’nin açılış törenine katıldı.

İzmir Aliağa’daki rafinerinin açılış töreninde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de hazır bulundu.

Tören öncesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile birlikte rafineriyi gezen ve yetkililerden bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende bir konuşma yaptı.

Konuşmasının başında, Azerbaycan’ın 18 Ekim Bağımsızlık Günü’nü tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık bir ay önce, Bakü’nün kurtuluşunun 100. yıl dönümü vesilesiyle Azerbaycan’daki etkinliklere katıldığını hatırlattı. Kutlamada, Türk ve Azerbaycan ordularının resmigeçitlerini heyecan ve gururla izlediklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu geçit töreni, iki ülke arasında iş birliğinin, iki devlet bir millet oluşumuzun nişanesiydi. Bugün STAR Rafinerisi’nin açılışıyla dünyaya örnek teşkil eden ilişkilerimizi bir adım daha öteye taşıyoruz” diye konuştu.

“STAR RAFİNERİSİ, AZERBAYCAN’LA KARDEŞLİK İLİŞKİLERİMİZİN STRATEJİK BOYUTUNU GÜÇLENDİRDİ”

Azerbaycan’la ilişkileri sadece hamaset ve siyaset boyutunda bırakmayıp, güçlü bir ekonomik çerçeveye de oturttuklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, STAR Rafinerisi’nin, enerji alanındaki dayanışmayı güçlendirmek için uzun süredir yaptıkları çalışmaların en önemli ve somut örneklerinden biri olduğunu belirtti.

İki ülkenin daha önce Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Hattı Projelerini gerçekleştirdiklerini, geçen Haziran ayında da bunlara TANAP’ı eklediklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu rafineriyle birlikte Azerbaycan’la kardeşlik ilişkilerinin stratejik boyutunu daha da güçlendirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın ticaret savaşları ve krizlerle sarsıldığı bir dönemde birer-birer açılışını yaptığımız bu projelerin ülkelerimizi hem tek tek kendi gayelerine, hem de ortak hedeflerine yaklaştırdığına inanıyorum” diye konuştu. STAR Rafinerisi’nin açılış töreni

“PETROL ÜRÜNLERİ İTHALATINDA HER YIL 1,5 MİLYAR DOLAR TASARRUF EDİLECEK”

2008 yılından beri enerji alanında Türkiye’de önemli yatırımlara imza atan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın, STAR Rafinerisi’ni toplam 6,3 milyar dolar yatırımla Türkiye’ye kazandırdığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, rafinerinin Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki en büyük petrol tesislerinden biri olarak faaliyet göstereceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan rafinerinin, Türkiye’nin en büyük yerlileştirme projesi olduğuna işaret ederek, rafineriyle birlikte petrol ürünleri ithalatında her yıl 1,5 milyar dolar civarında tasarruf edileceğini ve petrol ürünlerinde dışa bağımlılığı azaltacağına işaret etti. Rafinerinin günde 214 bin varil, yılda 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine ve 1,6 milyon metreküp depolama kapasitesine sahip olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, rafineride; dizel, nafta, jet yakıtı ve LPG gibi petrol ürünlerinin üretimi gerçekleştirileceğini, 1.100 kişinin istihdam edileceğini sözlerine ekledi.


Yazdır   e-Posta