Perşembe, 16 Ağustos 2018

Atlı Karınca Gıda her yıl olduğu gibi, bu yılda Adıyamandan küçükbaş kurbanlık koyunlar getirdi.

Adıyaman meralarından doğal beslenerek yetiştirilmiş küçükbaş kurbanlıklar Bağcılar ve Esenler'de satışı sunuldu.

Küçükbaş kurbanlıkları görmek ve satın almak isteyenler Atlı Karınca'nın Habipler'deki satış ofisinde görüp beğenebilirler.

Kurban alımlarınız için irtibat no: 0533 669 72 12 telefon ile geniş bilgi alabilirler

Küçükbaş kurbanlıklar

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: “Okuma yazma bilmeyen bir Kürt anne babanın çocuğuydum, Maliye Bakanı oldum”

Hiçbir şey teröre bahane olamaz

Turkcell ana sponsorluğunda İstanbul’da bu yıl 6. kez düzenlenen İstanbul Finans Zirvesi'nde Türkiye’yi de etkileyen küresel likidite krizi ve terör tartışıldı. Zirvenin ikinci gününde konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Ben de bir Kürt çocuğuyum, okuma yazma bilmeyen bir ailenin çocuğu olarak bu ülke beni eğitti, şans verdi ve Maliye Bakanı yaptı. Bu ülkede herkes için fırsat var. Kimse hiçbir şeyi terör için bahane yapmasın. Hiçbir şey teröre bahane olamaz” dedi. Ana teması "Düşük Büyüme ve Düşük Faiz Ortamında Yol Almak" olan zirvede, bu ortamın sermaye piyasalarına, yatırımlara ve yatırım bankacılığına etkileri ele alındı. Kredi kartına taksit sınırlamasının süreceğini belirten Maliye Bakanı Şimşek yılsonu büyüme tahminini yüzde 3 olarak açıkladı. Hiçbir şey teröre bahane olamaz

İstanbul Hilton Convention Center’da Turkcell Ana sponsorluğunda, “Düşük büyüme ve düşük faiz ortamında yol almak” temasıyla gerçekleştirilen 6. İstanbul Finans Zirvesi’nde; küresel ekonomik büyümenin yavaşlaması ve düşük faize ilişkin endişeler farklı ülkelerin merkez bankası başkanları ve başkan yardımcıları tarafından tartışıldı. Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun’un açılışını yaptığı zirvenin ikinci gününde konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2015 için büyüme rakamı vermenin olanaksız olduğunu ama beklentisinin yüzde 3 olduğunu söyledi. Konuşmasına başlarken Türkiye’yi yasa boğan terör olaylarına değinen Şimşek, “Ben de bir Kürt çocuğuyum, okuma yazma bilmeyen bir ailenin çocuğu olarak bu ülke beni eğitti, şans verdi ve Maliye Bakanı yaptı. Bu ülkede herkes için fırsat var. Kimse, hiçbir şeyi terör için bahane yapmasın. Hiçbir şey teröre bahane olamaz.” dedi.

Dağlıca ve Iğdır başta olmak üzere şehitlerimize Allah’tan rahmet, aileleri, TSK ve milletimize de başsağlığı dileyen Şimşek, teröristlerle mücadelenin en etkin şekilde gerçekleştirileceğini söyledi. Dünyanın hiçbir demokrasisinde eli silahlı eşkıyaya tahammül gösterilemeyeceğini belirten Şimşek sözlerine şöyle devam etti: “Çözüm süreci istismar edilmiştir. Bunun karşılığı verilecektir. Kasım ayında yapılacak seçimlerde güçlü bir hükümet ve siyasi istikrar bekliyoruz. Türkiye potansiyel büyümenin çok altında… Karşı karşıya olduğumuz en önemli risk uzun süreli siyasi istikrarsızlık ve bu ikiz açığa davettir. Türkiye, enflasyonun çift haneli rakamlara çıkmasına izin vermemelidir. Enflasyon büyümenin önünde engeldir. Verimliliği arttırmadan, çalışmadan, üretmeden enflasyonu düşürmek için sadece Merkez Bankasını beklemek anlamlı olmaz. Enflasyonu kalıcı bir şekilde yüzde 5’in altına düşürmenin yolu güçlü bir hükümetten geçer, sadece Merkez Bankası bunu yapamaz.

Gelişmekte olan ülkelerin hızlı büyüme dönemi en azından yakın gelecek için sona erdi. Sadece Türkiye’de değil gelişmekte olan ülkelerde ilave yapısal reform ihtiyacı var ama siyasi belirsizlik engel oluyor. Bunları sınırlamanın tek yolu var, reformlara güçlü bir şekilde sarılmak.” Taksit sınırlaması sürecek

Kurlardaki en önemli etkenin siyasi belirsizlik olduğunu söyleyen Şimşek, özelleştirmede bu senenin hedeflerini tutturacaklarını ve OVP’yi güncelleyeceklerini söyledi. Seçime rağmen hükümetin Aralık ayına kadar geçici bütçeyi mutlaka çıkartması gerektiğini belirten Maliye Bakanı, 2016 için özelleştirme hedefini de 10 milyar TL olarak açıkladı. Elektrik dağıtım şirketlerinin TL satıp Dolar yükümlülüğü almasını bir risk olarak değerlendiren Şimşek kredi kartına taksit sınırlandırmasının süreceğini şu sözlerle açıkladı:

“Son birkaç yıl makro ihtiyati çerçeve ortaya koyduk ve başarılı olduk. Bunlardan biri taksit sınırlamasıdır. Benim şahsi görüşüm makro ihtiyati çerçevenin devam etmesi gerekiyor. Burada henüz gevşemeye alan yok. Krediyi gevşetirseniz çok hızlı büyüme eğilimi olduğunu gördük. Daha ılımlı bir kredi büyümesi ve ekonomik büyüme ülkenin menfaatinedir. Yapısal reformlar güçlü şekilde hayata geçene kadar da bunu sürdürmeliyiz.” Enflasyonu düşürmek için verimliliğin artmasından başka yol olmadığını belirten Maliye Bakanı Şimşek, “Rekabetin olmadığı yerde verimlik de olmaz. Bu nedenle rekabetin önündeki engelleri kaldıracağız. Bizim için en önemli olan şey AR-GE’dir.” diye konuştu. Gelinen noktada Türkiye’nin durumunu umutsuz görmediğini söyleyen Şimşek, sözlerine, “AB süreci sonucu her ne olursa olsun devam edecektir. Türkiye için bu süreç çok önemlidir. Son dönemde halkı sokağa çıkartmak için kışkırtma var.” diye devam etti. Terörün amacının duyarlı insanları tedirgin ederek sokağa dökmek ve masum insanların zarar görmesini sağlamak olduğunu söyleyen Şimşek halkı serinkanlı olmaya ve terör odaklarını yönetenlerin oyununa gelmemeye davet etti.

KÜRESEL EKONOMİNİN NABZI İSTANBUL’DA ATTI

Düşük Gelirli Bir Dünyada Yatırım Bankacılığı, Özel Sermaye ve Bankacılık Dışı Finansal Kurumlar başlıklı panelde de yatırımların artmasına dönük iyileştirme seçenekleri ele alındı. Turkcell Grup CFO’su Murat Doğan Erden, Willis Group Küresel Finans Enstitüleri Endüstrisi Başkanı Mary O’Connor, İtalya’nın önde gelen varlık yönetim şirketi Azimut Holding Ülke Müdürü Georgia Medda özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki yatırımların artmasının önemini vurguladılar.

Zirvenin öne çıkan panellerinden bir başkası olan Büyüme Finansmanı, Sanayi ve Altyapı oturumu Hazine Müsteşarı Cavit Dağdaş’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. İslam Kalkınma Bankası Altyapı Direktörü Dr. Walid Abdelwahab, Black Sea Trade & Development Bank Başkanı İhsan Uğur Delikanlı ve Global Client Services Başkan Yardımcısı Dimitris Tsitragos ekonominin hizmet sektörüne ağırlık verdiği bir dönemde sanayinin finansmanının karşılaştığı sorunları irdelediler.

Düşük gelirli bir dünyada sektörlerin çıkış sağlayabilmesinde iletişim ve teknoloji sektörünün öneminin altını çizen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Murat Doğan Erden “Bilişim altyapısı, kısa vadede İstanbul’un küresel finans merkezlerinden biri haline gelmesinde en önemli rekabet unsurlarından biri olacak. Bu noktada biz Türkiye’nin entegre iletişim ve teknoloji hizmetleri sunan şirketi Turkcell olarak teknolojimizle üzerimize düzen görevi yerine getirmek için hazırız. Finans sektörünün gündemindeki en önemli başlıklar arasında yer alan mobilite, bulut bilişim, veri merkezleri ve dış kaynak kullanımı konularında Turkcell olarak yoğun yatırımlar gerçekleştirip etkin çözüm ve hizmetler sunuyoruz” diye konuştu.

Küresel dünyanın sorunlarının konuşulduğu ve çözüm önerilerinin getirildiği İstanbul Finans Zirvesi, geçtiğimiz beş yılda 35 farklı ülkeden 173 konuşmacı ve 51 farklı ülkeden beş binin üzerinde katılımcıyı ağırladı. Bu sene de gündemin nabzını tutan bir ana temayla düzenlenen IFS, Kuzey Amerika, Avrupa, Körfez Bölgesi ve Doğu Asya olmak üzere birçok küresel lideri İstanbul’da bir araya getirdi.

Bağcılar Belediyesi tarafından inşa edilen Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisinde bin 875 ton kağıt atığın geri dönüşümü sağlanarak yaklaşık 32 bin ağacın kesilmesi önlendi.

65 kişinin istihdam edildiği tesiste, 7 ayda toplanan 488 ton plastik atık geri dönüşümü ile de yaklaşık 7 milyon kilowatt enerji tasarrufu sağlandığı belirtildi.

Bağcılar Belediyesi tarafından inşa edilen Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisinde bin 875 ton kağıt atığın geri dönüşümü sağlanarak yaklaşık 32 bin ağacın kesilmesi önlendi.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, çevre ve doğal kaynaklarımızın gelecek nesillere devredeceğimiz emanetler olduğunu belirterek, “Çevreyi koruma ve sürdürülebilir kalkınma yerel yönetimler olarak bizim de önceliklerimiz arasındadır. Hammadde kaynaklarının hızla tüketildiği günümüzde bu kaynakları en etkin ve en verimli bir şekilde kullanmak zorundayız. Bunun için, hammadde tüketimini azaltmanın yanında, değerlendirilebilir nitelikli atıkların da geri dönüştürülmesi gerek. Bu bilinçten hareketle, ilçemize Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi kazandırdık. Bağcılar ambalaj toplama tesisis 1.400 metrekarelik toplam kullanım alanına sahip tesiste 65 kişi istihdam ediliyor. Konut ve işyerlerinden toplanan kağıt/karton, plastik, metal, cam gibi ambalaj atıkları önce atık havuzunda toplanıp, hareketli bantlarda çalışanlar tarafından cinslerine göre ayrıştırılıyor. Pres makinesi ile balya haline getirildikten sonra fabrikalara gönderilerek geri dönüşümleri sağlanıyor.

Başkan Çağırıcı, İSTOÇ (İstanbul Toptancılar Çarşısı) yanında kurdukları tesis ile endüstrinin hammadde ihtiyacının karşılanmasına katkı sağladıklarını kaydederek, “Doğa ve çevreyi koruduğumuz gibi hammadde üretimi için harcanan enerji, su gibi kaynakların tasarrufu sağlanmış oluyor.” diye konuştu.

…………….
MALZEMENİN CİNSİ TOPLAM (7 Ay)
AHŞAP AMB.ATIĞI : 715.740 kg
CAM AMBALAJ ATIĞI : 1.076.320 kg
KARTON AMB.ATIĞI : 1.874.831 kg
PE AMB.ATIĞI : 176.660 kg
PET AMB.ATIĞI : 13.495 kg
PP AMB.ATIĞI : 137.400 kg
PS AMB.ATIĞI : 96.600 kg
PVC AMB.ATIĞI : 64.160 kg
Toplam : 4.5005.206 kg

1875 ton kağıt atığın geri dönüşümü ile 31875 ağacın kesilmesi önlenmiştir.

1076 ton cam atığın geri dönüşümü ile 107600 litre petrol tasarruf edilmiştir.

488 ton plastik atık geri dönüşümü ile 6832000 kilowatt enerji tasarrufu sağlanmıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) emekli sandığı emekli, malullük, vazife malullüğü, dul veya yetim aylığı alan 2 milyon 14 bin 79 kişiye, fark ödemesi yapacağı bildirildi.

SGK Başkanlığından yapılan açıklamada, kurumdan (5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununun mülga hükümlerine göre-4/1-c) emekli, malullük, vazife malullüğü, dul veya yetim aylığı alan 2 milyon 14 bin 79 kişinin, 1 Temmuz 2015'ten geçerli olmak üzere aylıklarının fark tutarının ödeneceği belirtildi. sgk

Söz konusu kişilerin ödemelerinin, 2015 yılı ağustos ayı içinde, ilgili banka ve PTT şubelerinden, aylıklarını aldıkları gün itibariyle yapılacağı ifade edildi.

Ödeme takvimine ilişkin açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Aylıklarını üçer aylıklar halinde alanlardan; birinci grupta mayıs-haziran-temmuz döneminde aylık alanlara, temmuz ayı olmak üzere bir aylık tutarında, ikinci grupta haziran-temmuz-ağustos döneminde aylık alanlara, temmuz ve ağustos ayları olmak üzere iki aylık tutarında, üçüncü grupta temmuz-ağustos-eylül döneminde aylık alanlara, temmuz, ağustos ve eylül ayları olmak üzere üç aylık tutarında, aylıklarını her ay alanlara, temmuz ayına ait bir bir aylık tutarında aylık farkı tahakkuk ettirilmiştir. Kurumumuz, emekli sandığı, emekli, malullük, vazife malullüğü, dul veya yetim aylığı alan 2 milyon 14 bin 79 kişiye, 220 milyon 342 bin 127 lira 85 kuruş fark ödemesini yapacaktır."

Kaynak: http://www.akparti.org.tr/site/haberler/2-milyon-kisiye-fark-odemesi/76858#1

Bağcılar’da, 2006 yılında başlanan fonlu projeler ile ilgili çalışmalar aralıksız devam ediyor. Avrupa Birliği (AB), İSTKA ve dış ülke temsilcilikleri gibi fon sağlayan kurumlardan şu ana kadar 20 proje için 13.100.000 TL tutarında fon kazanıldı. Fon ile desteklenen bu projeler tamamlanarak Bağcılarlıların hizmetine sunuldu. Göz kamaştıran hizmetler yurt içinde ve yurt dışında da örnek projeler olarak gösteriliyor. Bağcılar’a Fon Destekli 20 Proje

Bağcılar Belediyesi engelliler, üstün yetenekliler, kadınlar, çocuklar ve işsiz gençler başta olmak üzere tüm ilçe sakinlerine yönelik özgün projeleri hizmete sunuyor. Geliştirilen yenilikçi yöntemler ile gerek yerel gerekse ulusal ve uluslararası düzeyde birçok başarıya imza atıldı.

Avrupa Birliği, İSTKA ve dış ülke temsilcilikleri gibi kurumlardan sağlanan fonlarla ilçeye ayrı bir önem kazandıran projeler hizmete sunuluyor. 2006 yılında başlanan fonlu projeler kapsamında 20 önemli proje hayata geçirildi. İlçe sakinlerinin de görüş ve düşünceleri alınarak sağlanan toplam 13.100.000 TL’lik fon desteğinin tamamı hizmet olarak değerlendirildi. Yenilikçi yöntemlerle hizmete sunulan projelerle yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde önemli başarılara imza atıldı. Fon desteğiyle Bağcılar Belediyesi tarafından hizmete sunulan projeler şunlar:

—Lokman Hekim OÇEM "DUYU ALGI ODASI“ Projesi

—Mesleki Eğitime Destek Projesi

—Hayata Bağlan Sigaraya Değil Projesi

—Öğrenmek için Asla Geç Değil Projesi

—Kadına Yönelik Şiddete Karşı “ Kelebek Etkisi” Projesi

—Yıldız Gençler Projesi

—Benimle Benim İçin Oku Anne Projesi

—Bağcılarda Güveli İnternet Projesi

—Yeteneğim Geleceğim Projesi

—Mesleğimi Seçiyorum Projesi

—Engelsiz Eğitim Projesi

—Engelliler Akademisi Projesi

—VEFA-YET Projesi

—Soğutma ve Klima Servis Elemanı Meslek Kursları Projesi

—Boru Kaynakçılığı Meslek Kursları Projesi

—Göç ile Gelen Ailelerin Şehir Hayatına Adaptasyonları için Diyalog Projesi

—Her Ev Bir Anaokulu Okul Öncesi Eğitim Bilinçlendirme ve Bilgilendirme Projesi

—Geleceğim Güvende Projesi

—Bağcılar Bilim Şenliği Projesi

—Beş Sekiz Okulum Tehlikesiz Projesi

“HEMŞEHRİLERİMİ HAK ETTİKLERİ HİZMETLERLE BULUŞTURUYORUZ”

Bağcılar’ın hizmetlerinde günümüzün ilerlemiş teknolojik imkanlarını kullandığını ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, hemşehrilerini hak ettikleri yaşam standardına kavuşturmayı amaçladıklarını ifade etti. Hizmet kervanının yoluna devam ettiğini de vurgulayan Çağırıcı, şöyle konuştu: “Bir yandan hizmetlerimizi hayata geçirirken, diğer yandan yeni projeleri başlatıyoruz. Yani, hizmet kervanımız yoluna güvenli ve emin adımlarla devam ediyor. İnanması çok güç ama Cumhuriyet’in 100. Yılını kutlayacağımız 2023 yılında Bağcılar 1 tramvay hattı ve 6 metro hattı ile ulaşım meselesini tamamen çözmüş olacak. Avrupa otobanı ve havaalanı aksı üzerindeki ilçemizde, kentsel dönüşüm ile otopark meselesi çözülmüş olacak. İSTOÇ, MASSİT, OTOCENTER, AUTOMALL ile Bağcılar, İstanbul’da çok önemli bir yerde bulunuyor. Kentsel dönüşümün ardından ulaşım meselesini de çözecek olan ilçemizin 2023 Vizyon hedefi, “Kongre ve Ticaret Şehri Bağcılar”. O yüzden yeni sloganımızı “Yeni Gelecek Bağcılar” olarak belirledik.”

Avrupa Birliği(AB), İSTKA ve dış ülke temsilciliklerinin destek vermesiyle hizmete sundukları projelerin yurt içinde ve yurt dışında örnek gösterildiğini de anlatan Çağırıcı, “Bağcılar ilçemiz artık yeni çehresi ve yeni imajıyla göz kamaştırıyor. Her geçen gün değeri artan bir ilçe olma yolunda ilerliyoruz.” diye konuştu.

Engellilerden Semazen Gösterisi

Mübarek Ramazan ayında anlamına uygun etkinliklere ev sahipliği yapan Bağcılar Belediyesi Ramazan Etkinlik Alanı’nda düzenlenen “Engel Tanımayanlar Programı” ilgiyle izlendi. Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı kursiyerlerinin seslendirdiği İlahiler ve Engelliler Semazen Ekibinin sunduğu gösteri yoğun ilgi gördü.

Bağcılar Belediyesi, Ramazan Etkinlik Alanı’nda her gün farklı programlarla davetlilere güzel anlar yaşatıyor. Ramazan ayına özel düzenlenen “Engel Tanımayanlar” adlı program içerik ve görsel zenginliğiyle ilgi gördü.

ENGELLİ KURSİYERLER DUYGULANDIRDI

Karadeniz FM’den Adem Metan’ın sunduğu program ilk olarak Lütfi Kerim Mazı’nın Brail (Kabartma) alfabesiyle seslendirdiği Kuran Tilaveti ile başladı. Davetliler Mazı’nın okuduğu Kur’an-ı Kerim’i huşu içerisinde dinlendi. Ardından sahne alan Engelliler Sarayı Engelleri Aşalım İlahi Grubu seslendirdiği İlahilerle programa ayrı bir renk kattı. Zafer Çakmak, Mustafa Gürses ve Ömer Taştan’tan oluşan grubun seslendirdiği “Yemen Ellerinde Veysel Karani” ilahisinin de aralarında bulunduğu eserler davetlileri duygulandırdı. Alaattin Nilüfer Kadayıfçıoğlu Anadolu Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Sibel Sıcakyüz de işaret diliyle sunduğu İlahilerle beğeni topladı.

Sıcakyüz, ‘Gülistan’ adlı İlahiyi işaret diliyle sundu. Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı Semazen Ekibi’nin sunduğu sema gösterisi de programa ayrı bir anlam kattı. Meydanı dolduran davetliler Engelliler Semazen ekibini ilgiyle izlerken, bazı davetlilerin gözyaşına hakim olamadığı gözlendi. Bağcılar Belediyesi Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk, ilgiyle izlenen gösterilere imza atan engellilerin kurs gördüğü Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’nın herkes tarafından ziyaret edilmesi gerektiğini söyledi.

Bağcılar'da Kur'an Kursları

2015 Yaz dönemi dönemi Kur'an Kursları Bağcılar Kaymakamı Erdal ÇAKIR, Belediye Başkanı Lokman ÇAĞIRICI, İlçe Müftümüz Hasan Hüsnü SULA ‘ın katılımları ile Hz Osman Kız Kuran Kursu ve Bağcılar Çiftlik Demircan camiinde yapılan törenlerle başladı.

500 ‘ ü aşkın öğretici ve 20.000 ‘ bini aşkın öğrencimizle yaz kuran kurslarımız 3 dönem halinde sürdürülecektir.

Törene Protokolün yanı sıra Öğrenci ve Öğrenci velileri de çok yoğun ilgi gösterdiler.

Cami kubbeleri Çocuklarımızın Allah sedaları ile inledi.

Bağcılarda cami görevlileri ve kuran kursu öğreticilerinin tamamı ile 160 ' şa yakın Fahri Öğretici yaz kurslarında görev almaktadır.

Başbakan Davutoğlu, "Doların yükselmesi sadece Türkiye'deki tartışmalara bağlanamaz. Dolardaki yükselişle ilgili tüm kurumlarımız gerekli tedbirleri almaktadır" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüştü. Davutoğlu, ABD'nin New York kentindeki temasları kapsamında, BM Genel Sekreteri Ban ile bir araya geldi. Başbakan Davutoğlu'nun, BM Genel Merkezi'nde basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Başbakan'ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

"Doların yükselmesi, doların diğer para birimleri karşısında yükselmesiyle ilgili bir husustur. Sadece Türkiye'deki tartışmalara bağlanamaz. Dolardaki yükselişle ilgili tüm kurumlarımız gerekli tedbirleri almaktadır. Dün ilk yükseliş trendi olduğunda ben de buradan Merkez Bankası başkanımızla bir görüşme gerçekleştirdim. Gerektiğinde her türlü tedbir alınır ama bunun dünyadaki genel bir dalgalanmanın Türkiye'ye yansıması olduğu unutulmamalı. Türkiye'de kur dolayısıyla özel bir kriz olduğu gibi bir kanaat, doğru bir kanaat değil ama bunu ciddiyetle ele alıyoruz."

"(Konya'da askeri uçağın düşmesiyle ilgili) Bana verilen ilk bilgide doğrudan uçaktan kaynaklanan bir problemden daha çok, eğitimin kendisinin doğasında olan zorluktan kaynaklanan bazı faktörlerin etkili olabileceği gündeme getirilmişti ama konu nihayet bütün tetkikler yapıldıktan sonra açıklığa kavuşacak. Bunların sebeplerini inceleyeceğiz, gerektiğinde F-4'ler tümüyle bu eğitim faaliyetlerinin dışında tutulabilir. Türkiye'ye döner dönmez bu konuda Genelkurmay Başkanımızdan tekrar detaylı bir brifing alıp, gerekli adımları atarız.''

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin tercihlerini kolayca yapabilmesi amacıyla düzenlenen “Üniversitemi Seçiyorum” projesi amacına uygun şekilde devam ediyor.

İstanbul’daki üniversite kampüslerini ziyaret eden öğrenciler, rehberler eşliğinde derslik ve sosyal tesislerle ilgili bilgi alıyorlar. Öğrencilerle derslere giren lise son sınıf öğrencileri üniversite ortamını tanıyorlar.

Üniversite tercihinde zorluk yaşayan lise son sınıf öğrencilerinin bilgi ve düşünce sahibi olabilmesi amacıyla düzenlenen “Üniversitemi Seçiyorum” projesi ilgi görüyor.

Bağcılar Belediyesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği, “Üniversitemi Tanıyorum” adlı proje kapsamında üniversitelere günlük geziler düzenleniyor. Eğitim ve öğretimlerinin en önemli safhası olan üniversite sınavını kazanmak için yoğun şekilde ders çalışan öğrenciler, düzenlenen bu sosyal geziler sırasında üniversite kampüslerini ziyaret ediyorlar. Rehberler eşliğinde gerçekleşen bu ziyaretler sırasında öğrenciler, sınıfları, kantini, kütüphaneleri, spor alanlarını gezme imkanı buluyorlar. Rehberler, ziyaretçi öğrencilere üniversitenin öğrenci kontenjanı, üniversite sınav puanı, öğretim üyesi kadrosu ve diğer sosyal ve kültürel imkanlarıyla ilgili bilgi veriyorlar. Bu geziler sonucunda öğrenciler üniversite sınavını kazanmaları halinde hangi üniversiteye tercih yapacakları konusunda kolayca karar verebilecekleri bilgilere sahip oluyorlar.

“HER GÜN 4 OTOBÜS İLE 180 ÖĞRENCİYİ ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜNE GÖTÜRÜYORUZ”

Her gün dört otobüs ile 180 öğrenciyİ üniversite kampüslerine götürdüklerini söyleyen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Bağcılar’daki tüm okullarımızda üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerimize üniversiteleri tanıtıyoruz. Onların gelecekteki yaşamlarını şekillendirecek olan tercih konusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz. 11 Mart 2015 tarihine kadar devam edecek programlarımıza katılan öğrencilerimiz üniversiteleri tanıyor, derslere giriyor ve bilgi sahibi oluyor. Böylece üniversite sınavı sonrasında da hangi üniversiteyi tercih edeceğine kolayca karar verebiliyor.” diye konuştu. 1992 yılında Bağcılar’da 16 devlet okulu olduğunu ancak şimdi ise 96’sı devlet okulu olmak üzere 116 okulda 200 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Çağırıcı, “Kemerburgaz Üniversitesi’nden sonra Medipol Üniversitesi Hastanesi’ni de hizmete açtık. Üçüncü üniversitenin yüksek okul proje çalışmaları da devam ediyor.” dedi.Tercih Edeceğim Üniversiteyi Tanıyorum

Bağcılar Meydanı’nda düzenlenen Sivil Savunma ve Deprem Haftası Etkinliği’nde İBB İtfaiye ekipleri ile Yıldızlar Arama Kurtarma Derneği ekiplerinin yangın söndürme tatbikatı ilçe sakinleri tarafından heyecanla izlendi. Deprem sonrası okulda çıkan yangın itfaiye erleri tarafından söndürülürken, okulda çıkan yangın sırasında mahsur kalan öğrenciler de sağ salim aşağı indirildi.

Etkinlik çerçevesinde Sunum yapan İBB İtfaiye Eğitim Merkezi uzman eğitmeni Orhan Canpolat alınması gereken tedbirlerle ilgili önemli uyarılarda bulunarak, “Gece uyurken cep telefonunu şarza bırakmayın, çamaşır makinesini çalıştırmayın” dedi.

Bağcılar Kaymakamlığı, Bağcılar Belediyesi, İlçe Müftülüğü, Yıldızlar Arama Kurtarma Derneği, İBB İtfaiye Birliği, AFAD ve Türk Kızılayı’nın ortaklaşa düzenlediği Sivil Savunma ve Deprem Haftası Etkinliği programı yoğun katılımla yapıldı. Programın açılışında konuşan İlçe Kaymakamı Erdal Çakır, felaket gelmeden tedbir alınmasının büyük önem arz ettiğini vurguladı. Çakır, Türkiye’nin sosyal ve fiziki açıdan büyük sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu da belirterek, “Kimseden yardım almaya gerek kalmadan dimdik ayakta durabilmeliyiz. Bu anlamda tatbikatların büyük önemi vardır.” dedi.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da mutlu yuva huzurlu toplumun sevgi, saygının yanı sıra güvenli yaşam alanlarının oluşturulmasıyla kurulacağını belirtti. Çağırıcı, şöyle konuştu: “Bağcılar Belediyesi olarak depreme yönelik hazırlık çalışmalarımız devam ediyor. Kentsel Dönüşüm Projesi çalışmalarımız bu konuda büyük önem kazanmıştır. Ne zaman meydana geleceğini bilmediğimiz depreme karşı çalışmalarımızı emin adımlarla sürdürüyoruz.” dedi. Çağırıcı, hemşehrilerine binalarının depreme dayanıklılık testlerini yaptırması çağrısında bulundu. Yıldızlar Arama Kurtarma Derneği Başkanı Göksel Çevirgen ise Marmara, Gölcük ve Van depremlerinin bıraktığı yıkımın olumsuz etkisinin uzun yıllar sürdüğünü belirterek, “Depremlerin psikolojik etkisi sonucu uzun süren travmalar yaşandı.” dedi.

UZMANDAN ÖNEMLİ UYARILAR

Programın ilerleyen dakikalarında İBB İtfaiye Eğitim Merkezi uzman eğitmeni Orhan Canpolat, sinevizyon eşliğinde yangın, deprem, toprak kayması gibi felaketlerle karşılaşıldığında neler yapılması gerektiğini anlattı. Canpolat, şu uyarılarda bulundu: “Evde gece uyurken cep telefonu bataryalarınızı şarza bırakmayın. Yine gece çamaşır makinenizi tıka basa doldurup çalıştırmayın. Yangın çıkması durumunda ilk iş olarak itfaiyeye haber verin. Eğer, evinizde doğalgaz kokusu alırsanız elektriği yakmayın, camı ve pencereyi açın, içeriyi havalandırın.” İstanbul Valiliği afet eğitmeni uzmanı Ahmet Alpaslan Duru da uyarı sinyallerinin ne anlama geldiği konusunda bilgi verdi.

OKULDAN ÖĞRENCİLER SAĞSAĞLİM KURTARILDI

Programın ilerleyen dakikalarında gerçekleştirilen yangın söndürme tatbikatı ilçe sakinlerini heyecanlandırdı. Tatbikat sırasında deprem sonrası 4 katlı okulda meydana gelen yangına müdahalede bulunan itfaiye ekipleri, alevleri büyümeden kısa sürede kontrol altına alırken, mahsur kalan öğrencileri de sağ salim kurtardı. Programda ayrıca İtfaiye Gönüllüsü çocuklar vatandaşlara karanfil dağıtırken, İlçe Müftüsü Hasan Hüsnü Sula’nın okuduğu duaya amin diyen davetliler, İmam-Hatip Hasan Kılıç’ın Kur’an-ı Kerim tilavetini dinledi. Programa AK Parti İlçe Başkanı İsmet Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz ve İlçe Emniyet Müdürü Erden Bursalı’nın yanı sıra çok sayıda ilçe sakini katıldı.

Makaleler

Trump Kadar Milliyetçi, Dindar, Vatansever

Ülkemize dindar kılıfı ile girmiş, verdiği zararlar belgeleriyle ispat edilmiş Rahip Brunson bahanesiyle ABD Başkanı...

BÖYLE YERLEŞTİRME HATASI YAPILMAMALI

BÖYLE YERLEŞTİRME HATASI YAPILMAMALI

(% 60 MESLEKİ EĞİTİM HEDEFİ NE OLDU) Lise yerleştirme sistemi açıklanırken hem Sayın İsmet YILMAZ hem...

LİSELERE YERLEŞTİRMEDE TEKNİK HATA

LİSELERE YERLEŞTİRMEDE TEKNİK HATA

Liselere yerleşecek birmilyon ikiyüzbini aşkın öğrencinin yaklaşık % 90’ı yerel yerleştirme ile liselere kaydolacak. Ancak,...

Ramazan Kumanya Paketleri
Marka ürünlerden ramazan kumanya paketleriniz hazır
Tel: (0212) 503 06 02
www.kumanyapaketleri.com

Pimapen Tamiri
Pimapen tamirinde kalite hizmet veriyoruz
Tel: 0532 360 9427
www.pentamiri.com

Ramazan Kumanya Paketleri
Uygun Fiyata Ramazan Kumanya Paketleri
Tel: 0212 568 15 88
ww.ramazankumanyapaketleri.com

Kombi Tamiri - Petek Temizliği
Uzman elemanları ile kombi tamiri ve petek temizliğinde hizmetinizdeyiz. www.istanbulkombitamirservisi.com

Ramazan Kumanya Paketleri
6 farklı Ramazan Kumanya Paketleri ile hizmetinizdeyiz.
Tel: 0212 434 53 75 www.ramazankumanyalari.com

Arısanat Yayınevi
Arı Sanat Yayınevi. www.arisanat.com

İthalattan İmalata Peluş Kumaşlar
Peluş Kumaş çeşitleri imalatçılarımıza uygun fiyata
Tel: 0212 638 74 54 Fax: 0212 648 74 53 www.atlaspeluskumas.com

Kocaeli Pimapen tamiri
Evinizdeki pimapen ve cam kapı tamirlerini uzmanına tamir ettirin
Ücretsiz Servis
Kocaeli Pimapen Tamir Servisi