Çarşamba, 21 Kasım 2018

İnsan hayatını etkileyen iki önemli duygudan biri “benlik sevgisi” ve diğeri ona bağlı olarak gelişen “sahip olma “ duygusudur. Bu iki duygu da kontrol edilemediğinde, kişinin hem kendisini, hem de çevresini mutsuz edecek büyük sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olur. İnsanın, kendisi ile barışık olması ve ruh sağlığı için elbette kendini kabulü önemlidir.

Ancak her şeyin odağında kendini görmesi, her şeyi kendi arzularını gerçekleştirmeye yönelik olarak değerlendirmesi ve tüm enerjisini bunun için seferber etmesi bir sapmadır. İnsan, hem bir bireydir, hem de bir bütünün parçasıdır. Bir ailenin, sülalenin, bir milletin, bir inanç topluluğunun ve üst düzeyde insanlığın bir üyesi, parçası. Bütün bunlar arasında uyum olması gerekir.

Sadece kendini düşünen, kendisi için yaşayan, sırf kendisini seven birisi olmak “benlik sevgisi” problemidir. Bundan kaçınmalıdır. Çünkü benlik sevgisi sadece içinde bulunduğumuz kümelerle ilişkilerimizi bozmakla kalmaz, huzurumuzu da yok eder. Benlik sevgisinin insanı mutsuzluğa götüren duygu ve davranışlardaki yansımalarını bazı başlıklar altında toplayabiliriz;

I. Üstünlük Kompleksi

Benlik sevgisi güçlü olanlarda görülen ilk problem “üstünlük kompleksi”dir. Farsça'da; 'Menem, diğernist' yani, 'Ben varım, başka biri değil' sözünde ifade edildiği gibi kişi için sadece kendisi vardır. Onun gözünde başkalarının önemi de sadece işine yaradığı kadardır. Bu aynı zamanda kendini büyük görmek yani “megalomani” diye isimlendirilebilecek psikolojik bozukluğu gösterir. İlginçtir; bazı ilkel kabilelerde "megalomani" yani kendini üstün görme, topluluk tarafından telkin edilir. Kişi kendini herkesten üstün görmek isteyen kişi başkalarının başarılarını asla hazmedemez. Her zaman haklı çıkmak ister. Düşüncelerinin ve davranışlarının eleştirilmesine aşırı derecede tepki gösterir. Hep üstünlük kurmaya çalışan ve etrafındakileri bastıran tavırları ile, dinlemesini bilemez. Ya konuşturmaz ya da hep tartışma üslubu içinde konuşur. Kendisini olduğundan büyük göstermeye çalışır. Hep övülmek ister. Başkalarının övüldüğü ortamlarda rahatsız olur. Her şey onun için ve ona göre olmalıdır. Bunu göremediği ortamlarda problem çıkarmaya ya da uzaklaşmaya meyillidir.

II. Şüphecilik

Benlik sevgisinin problem haline geldiği kimselerde gözlenen önemli bir özellik de paranoid (şüpheci) karakterli olmalarıdır. Paranoid yani aşırı kuşkucu kişi; her düşüncesini ve davranışını daha çok kafasında oluşturduğu şüphelere göre şekillendiren, kendine göre belirlediği düşman yada rakip veya kendini istemeyen, çekemeyen biri ya da birilerine karşı geliştirdiği yorumlara göre hareket eden bir kişilik sahibidir. Bilim ve düşünce karşısında elastikiyeti yoktur. Bunlar zamana ve şartlara göre gerekli değişiklikleri göstermede çok zorlanırlar." (35) Prof.Dr.Rasim Adasal, age, s.35 Bunun için de, başkaları ile sağlıklı ilişkiler kurmakta zorlanır.

III. Sürekli Doyum Arama ve Haz Peşinde Koşma

Bu tür kimselerin tüm davranışlarının temelinde kendilerinin güç kazanması ve haz alma isteği vardır. Onlara haz vermeyen şeyin bir anlamı yoktur. Asla fedakar olamazlar. Toplumsal kaygı taşımazlar.

IV. Tahammülsüzlük

Benlik sevgisi aşırı olan insanların diğer bir özelliği de tahammülsüz olmaktır. Karşılarındakilere pek fikir ve rey hürriyeti tanımak istemezler. Bilgi, zeka ve akıllarının gölgede kalmasına tahammül edemezler. Benlik sevgisinin en üst seviyede bulunduğu kimseler ise diktatörlerdir. Onlar zayıflıklarını hep gizlemek isterler. Aciz görünmeyi asla kabullenemezler. Morales’in dediği gibi; "Bir hükümdar, kendisini gerçekliği içinde görmüş olanı görmeye katlanamaz” " (41) Atilla Tokatlı, age, s.132 Yine bu duygunun doğal bir sonucu olsa gerek bir çok liderin, kendisine hizmette kusur etmemeye çalışsalar da, yanındakileri önemli bir gerekçe olmaksızın harcadıkları görülür.

VI. Hiç Kimseyi Gerçek Anlamda Sevemezler

Sevgi herkesin ihtiyacı, ancak sevebilen sevilmeye layıktır. Bunlarda ise duygular tek yönlüdür. Duygu akışı hep onlara doğru olmalıdır. İçinde bulundukları aileden, okuldan, her tür gruba kadar, herkes onları sevme görevini yerine getirmek zorunda imiş gibi davranırlar. Sevmek ve bağlanmak bunların kolay kolay başaracakları bir şey değildir. Çünkü “sevmek vermektir.” Benlik sevgisi güçlü olanların duygu ve davranışları “almak” üzerine kuruludur. Sevdiklerini söyledikleri kimseleri bile kendi bencil arzuları için isterler. Sadece insanların onları sevmesini isterler. Onların sevgilerini almak isterler.

VII. Egemen Olma İsteği:

Mutlak otorite olmak isteği, başkalarını idare etme arzusu yine öz sevgiye bağlı güdülerden biridir. Esasen bir şey olmak ve sivrilmek arzusu insana ait bir karakterdir.

Normal olarak ihtiras insana içinde yaşadığı toplumda kendini göstermek, isim yapmak, başkalarını geçmek ve itibar kazanmak çabasını kamçılar; lakin, aşırı derecelerinde anti-sosyal ve anti-moral hareketler, böbürlenmenin bir ifadesidir. (43) Prof.Dr.Rasim Adasal, age, s. 48-52 Çocuklar bile, ana ve babaları tarafından beğenilmek ve değer verilmek ihtiyacındadır. Beğenilmek, üstün görülmek, taktir edilmek, başta olmak, yönetmek, egemen olmak birbirini takip eden duygu ve istekler olarak öz sevgiyi besleyen güçlü dinamiklerdir ama, bu duyguların sadece kişinin egosunu tatmine yönelmesi ve başka hiçbir toplumsal ve kutsal bir amaca hizmet düşüşünce ve duygusunun olmaması ruhsal açıdan sapmadır.

Makaleler

Eğitim sistemi; mutsuz, umutsuz ve huzursuz nesiller yetiştiriyor...

Eğitim sistemi; mutsuz, umutsuz ve huzursuz nesiller yetiştiriyor

İnsanın serüveni kendisini aramaktan ibarettir. Bu yolculukta 'Din ve Sanat' vazgeçilmez iki kılavuzdur. Din insanın...

Haklı olmak; Hakka riayet etmekle, Hak’ka riayet; Kur’an ve Sünnet...

Haklı olmak; Hakka riayet etmekle, Hak’ka riayet; Kur’an ve Sünnet’e uymakla olur

‘Kendini rehabilite etmek, eksiğini giderip hatasını düzeltmek yerine, ötekine parmak sallayan, onun hakkından geleceği tehdidiyle...

Yatarken sağ avcum yanağım altında olmayabilir

Yatarken sağ avcum yanağım altında olmayabilir

İki anı: Sivas şiir etkinliğinde Rahmetli Âkif (İnan) Ağabey'imle beni otelde aynı odaya koymuşlardı. "Murad'ım ben...

Ramazan Kumanya Paketleri
Marka ürünlerden ramazan kumanya paketleriniz hazır
Tel: (0212) 503 06 02
www.kumanyapaketleri.com

Pimapen Tamiri
Pimapen tamirinde kalite hizmet veriyoruz
Tel: 0532 360 9427
www.pentamiri.com

Ramazan Kumanya Paketleri
Uygun Fiyata Ramazan Kumanya Paketleri
Tel: 0212 568 15 88
ww.ramazankumanyapaketleri.com

Kombi Tamiri - Petek Temizliği
Uzman elemanları ile kombi tamiri ve petek temizliğinde hizmetinizdeyiz. www.istanbulkombitamirservisi.com

Ramazan Kumanya Paketleri
6 farklı Ramazan Kumanya Paketleri ile hizmetinizdeyiz.
Tel: 0212 434 53 75 www.ramazankumanyalari.com

Arısanat Yayınevi
Arı Sanat Yayınevi. www.arisanat.com

İthalattan İmalata Peluş Kumaşlar
Peluş Kumaş çeşitleri imalatçılarımıza uygun fiyata
Tel: 0212 638 74 54 Fax: 0212 648 74 53 www.atlaspeluskumas.com

Kocaeli Pimapen tamiri
Evinizdeki pimapen ve cam kapı tamirlerini uzmanına tamir ettirin
Ücretsiz Servis
Kocaeli Pimapen Tamir Servisi