Madame Tussauds’nun 21’inci Merkezini İstanbul'da Açtı

Dünyanın en ünlü balmumu müzesi Madame Tussauds’nun 21’inci merkezini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş açtı. Açılışta konuşan Başkan Topbaş, “İstanbul’daki Londra’dakinden daha iyi olmuş” dedi.

İstiklal Caddesi’ndeki Grand Pera binasında yer alan Madame Tussauds Müzesi’nin açılışına Başkan Kadir Topbaş’ın yanı sıra Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Nedret Apaydın ve Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi tarafından yapıldı.

Programda konuşan Başkan Topbaş, Galata Pera bölgesinin geçmişte önemli fonksiyonlar icra ettiğini, kültür sanat hayatımızda da önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, “Bir dönem belediye başkanlığı yaptığım güzel Beyoğlumuzun tekrar eski kültürel aktivitelerine kavuşmasından dolayı memnuniyet duydum. Özellike Emek Sineması, bu bölge bizim çocukluğumuzda çokça geldiğimiz, gittiğimiz alanlar; ama maalesef çöküntü haline gelmişti. Burada ben bu konuya hassasiyet gösteren Emek Kültür ve Sanat Vakfı'na teşekkür ediyorum. Tekrar kentin hafızasının canlanması adına çok önemli” diye konuştu. Madame Tussauds açıldı

İstanbul’un tarihi geçmişiyle de adeta açık hava müzesi olduğunu ve her geçen gün İstanbul’a değer katan yeni projelerin hayata geçtiğini anlatan Başkan Topbaş, “Madame Tussauds’un İstanbul’a yeni bir değer sunacağına inanıyorum. Yurt dışından gelen yerli ve yabancı turistlerin yeni bir destinasyonu oldu. Tur rehberleri mutlaka gezilecek yerler arasında Madame Tussauds’u da koyacaktır. Şunu da ifade etmeliyim ki İstanbul’daki Madame Tussauds, Londra’dakinden daha iyi olmuş” ifadelerini kullandı.

Kültür ve sanatın ülkeler arasındaki ilişkilerde de önemli bir role sahip olduğuna vurgu yapan Başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünyada müzeciliğin çok farklı konseptleri var. Madame Tussauds’da kendi formatıyla dünyada eşsiz bir yere sahip. Başarısı tartışılmaz. Müzeler eğitim ve kültür sanat için çok önemli. Gelecek adına çok önemli. Geçmişle geleceği birbirine bağlayan önemli bir değerdir. Ve hatta bir barış alanlarıdır. Hiçbir politikacının açamayacağı kapıyı kültür ve sanatla açarsınız.”

Konuşmaların ardından Başkan Topbaş ve protokol Madame Tussauds müzesinin açılış kandelasını kesti. Adile Naşit’in Hababam Sınıfı’nda hayat verdiği Hafize Anne karakterinin balmumumu heykeli de kurdele kesenler arasında yer aldı.

Başkan Topbaş daha sonra müzeyi gezerek yetkililerden bilgi aldı ve ünlülerin balmumu heykelleri yanında basın mensuplarına poz verdi.

Müzede tarih, kültür, sanat, spor ve siyaset dünyasından 55 figür yer alıyor. Sergilenecek figürler arasında Mustafa Kemal Atatürk, Mevlana, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, Zeki Müren, Barış Manço, Adile Naşit, Angelina Jolie, Brad Pitt, Usain Bolt, Messi, Rihanna, Marilyn Monroe, Muhammed Ali ve daha birçok sürpriz isim bulunuyor.

Author’s Posts

Please insert the Optin Form API mailchimp.

Image

Üçüncü Sayfa

Mobil eklemeler

Image
Image