Erzurumlu Genç Edebiyatçılar Yeni Bir Dergi | Tahavvül | Yayımlandı

Erzurumlu genç edebiyatçılar "yaşıtlarına, gençlere örnek teşkil etmesi" adına Tahavvül Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi çıkardı. Eylül 2020 sayısı İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ağırlıklı bir dergi olarak okuyucularıyla buluştu.

Derginin ön kapağındaki renk seçimi ve sadeliği oldukça anlamlı. Kapakta Milli Şairimizin resmi ile bir dizesi yer alıyor. Erzurum Genç Düşünce Derneği'nden Abdullatif Dumlu'nun imtiyaz sahibi olduğu Tahavvül Edebiyat Dergisi'nde Yusuf Ahmet Can Demir Genel Yayın Yönetmeni. Kapak ve iç sayfa baskıları ile oldukça profesyonel görünün dergide kuşe kağıt kullanılmış olması okuyucuya verilen önemi ortaya koyuyor.

Abdullatif Dumlu'nun iç kapakta kaleme aldığı ön yazıda "gençlere örnek teşkil etmesi" amaçlanarak yola çıktıklarını bildiriyor. "Gönüllere hoş bir sada bırakmak" için Mehmet Akif gibi önemli bir şahsiyetin tanıtılmasının Asım'ın Nesli'nin tekrar yüreklerde canlandırmasını amaçladıklarını ifade ediyor.

İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerinden örnekler sunulduğu dergide, sanatı, kişiliği ve fikirleri de farklı bir bakış açısıyla yer alıyor. Samet Algan'ın "Çağın Devrimi" ve M. Akif Uçar'ın "Arap Baharı ve Türkiye" makaleleri okumaya değer bir yazı olarak karşımıza çıkıyor. Tuba Doğa'nın "Samimiyet Erzurum" makalesi ise şehrin tarihi ve kültürel dokusu üzerine yazılmış samimi bir yazı.

Abdullatif Dumlu'nun "Mutabık" ve Yusuf Ahmet Can Demir'in "Perestiş" şiirleri dergiye ayrı bir anlam katmış. Mehmet Akif Ersoy ve Kudüs ağırlıklı çıkan dergi genç edbiyatçıların ilk deneyimleri olması açısından oldukça iddialı bir duruş sergiliyor.

38 sayfa olarak okuyucularıyla buluşan dergide 2 adet bulmaca da yer alıyor.

Yayın ekibi adına Yusuf Ahmet Can Demir'den son söz;
Bir hayaldi gerçek oldu
Zor zamanlar geçirdik, zamanı geldi üşüdük.
hayalimiz ısıttı içimizi
Yılmadık
Sadece hedefimiz olan yöne doğru koştuk
Koştukça yorulduk ama hayalimiz vardı bizim
Bir hayaldi yapmadıkça ukte kalan
Şimdi gerçek oldu, güzelliği içimizi saran

Author’s Posts

Please insert the Optin Form API mailchimp.

Image

Üçüncü Sayfa

Mobil eklemeler

Image
Image
© 2022 BağcılarMeydan. Tüm Hakları İltekmer bilişim 'e aittir.
Barındırma ve Tasarım <a href="https://iltekmer.net" target="_blank"/> iltekmer bilişim </a>