Necip Fazıl Kısakürek'in Vefat Yıldönümünde Sosyal Medyada Mesaj Yağmuru Vardı

Üstad ve Şairler Sultanı Necip Fazıl Kısakürek',n vefatının 37. yıldönümünde sosyal medyada mesaj fırtınası esti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan twitinde; "Vefatının 37. yıl dönümünde "Sultanü'ş Şuara" Üstad #NecipFazılKısakürek'i saygı ve rahmetle yâd ediyorum. Mekânı cennet olsun." dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca twitinde; NECİP FAZIL, fikir ve sanatta çığır açıcı, nesillerin hazırlayıcısıydı. Büyük Doğu dediği, Yeniden Doğuştu. Kendi içinde, cemiyet gibi çalkantılı birey fikrini o getirdi. Konularından biri de fanilikti. Kim göçmemiş, kimin geçen dakikaları geri dönebilmiştir? RAHMETLE ANIYORUZ." diye ifade etti.

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu twitinde;"Türk Şiirinin büyük ismi, “Şairler Sultanı” Necip Fazıl Kısakürek’i vefatının 37. yıldönümünde rahmet ve şükranla anıyorum. Mekanı cennet olsun." yazdı.

Hazine Bakanı Berat Albayrak twitinde; "Mukaddes yolu ve mücadelesi ile Türk edebiyatının aziz öncülerinden olan Üstad Necip Fazıl Kısakürek’i vefatının 37 yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum."

Sosyal medya parti liderleri, bakanlar, belediye başkanları, teşkilat başkanları, dernek başkanları, yazarlar ve halk Necip Fazıl Kısakürek etiketiyle anma twitleri ile üstad Necip Fazıl Kısaküreki rahmetle andılar. Üstad Necip Fazıl'ın şiirlerinden örneklerin yer verildiği twitler binlerce beğeni aldılar.

Necip Fazı Kısakürek

Nefip Fazıl Kısakürek Kimdir?

İstanbul’da 26 mayıs 1904’te Maraşlı bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen ailenin tek çocuğuna ‘Ahmet Necip’ adı verildi.

Çocukluğu büyükbabasının Çemberlitaş’taki konağında geçti. Kız kardeşi Sema’nın beş yaşında ölümünden sonra annesi vereme yakalanınca ailesi Heybeliada’ya taşındı.

Necip Fazıl, Bahriye Mektebi’ndeki öğrencilik döneminde şiirle ilgilenmeye başladı. İstanbul’un işgali sırasında annesi ile birlikte Erzurum’daki dayısının yanına giden Necip Fazıl, bu arada henüz çok genç yaşta olan babasını kaybetti.

1921 yılında Darülfünûn’un Edebiyat Medresesi Felsefe Şubesi’ne girdi. 1925’te ilk şiir kitabı ‘Örümcek Ağı’, 1928 yılında ikinci şiir kitabı olan “Kaldırımlar” yayımlandı. ‘Ben ve Ötesi’nin yayınlanmasından sonra ününün zirvesine ulaştı. 1934 tarihinde bir Nakşî şeyhi olan Abdülhakîm Arvâsî ile tanıştı. 1941 yılında Fatma Neslihan Balaban ile evlendi. Bu evlilikten beş çocuğu oldu.

1942 kışında askerde iken siyasi bir yazı kaleme alması nedeniyle mahkûm oldu ve ilk kez hapis cezası aldı.

1943 yılından itibaren ‘Büyük Doğu’ dergisini çıkarmaya başladı.

1949’da Büyük Doğu Cemiyeti’ni kurdu. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde konferanslar verdi. Sık sık kapatılan ve toplatılan Büyük Doğu’nun çıkmadığı sürelerde günlük fıkra ve yazıları çeşitli gazetelerde yayınladı.

26 Mayıs 1980’de Türk Edebiyat Vakfı tarafından «Şairler Sultanı» ve 1982 yılında yayınlanan «Batı Tefekkürü ve İslâm Tasavvufu» isimli eseri münasebetiyle de «Yılın Fikir ve Sanat Adamı» seçildi.

25 Mayıs 1983’te hayatını kaybetti. Eyüp Sultan Mezarlığı’na defnedilen şairler sultanına binlerce Fatiha.

Author’s Posts

Please insert the Optin Form API mailchimp.

Image

Üçüncü Sayfa

Mobil eklemeler

Image
Image