Sıratımüstakim Dergisi yeniden yayında

Bağcılar Belediyesi Mehmet Akif Ersoy’un başyazarlığını yaptığı Sıratı Müstakim Dergisi’ni günümüz alfabesi ile yeniden yayın dünyasına kazandırdı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın da katılımı ile çalışma kapsamında yayınlanan kitabın ilk iki cildinin tanıtımı yapıldı. 1908-1925 yılları arasında yayınlanan derginin tüm sayıları, günümüz alfabesiyle 25 cilt olarak yayınlanacak.

Mehmet Akif Ersoy’un başyazarlığını yaptığı ve özellikle Milli Mücadele yıllarında yaptığı yayınlarla bilinen Sıratimüstakim Dergisi günümüz alfabesiyle yayın dünyasına kazandırıldı. Bağcılar Belediyesi desteğiyle Araştırmacı-Yazar M. Ertuğrul Düzdağ yönetiminde bir ekip tarafından yayına hazırlanan derginin kitap haline getirilen ilk iki cildinin tanıtımı yapıldı.

Bağcılar Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Müzesi’nde düzenlenen tanıtım programına Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Ertuğrul Düzdağ, Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon ve çok sayıda davetli katıldı.

Farklı engel gruplarından engellilerin ve işaret dilini öğrenen öğrencilerin birlikte okuduğu İstiklal Marşı ile başlayan programa Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan bir belgesel filmle devam edildi. Toplumların medeniyet değerleri üzerinde yükseldiklerini ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Bir kültür hizmeti olarak, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un başyazarlığını yaptığı Sıratımüstakim Dergisi’ni günümüz alfabesi ile yayın hayatına kazandırdık. Bağcılar Belediyesi olarak hedefimiz; ilk iki cildini çıkardığımız bu derginin tamamını 25 cilt olarak yayın hayatına kazandırmak” dedi.

“77 yıl önce aramızdan ayrılan büyük şair ve mütefekkirimiz Mehmed Akif Ersoy’u bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyorum” diyen Çağırıcı, Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Müzesi hakkında da bilgiler verdi. 2011 yılının Mehmet Akif Ersoy Yılı olarak ilan edilmesinin ardından, Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Müzesi’ni Bağcılar’a kazandırdıklarını belirten Çağırıcı, “Türkiye’nin en zengin Mehmet Akif Ersoy Kütüphanesi’ni kurduğumuzu düşünüyorum” diye konuştu.

sıratı müstakim dergisi

Author’s Posts

Please insert the Optin Form API mailchimp.

Image

Üçüncü Sayfa

Mobil eklemeler

Image
Image