Resim Yarışmasında Başarılı Olan Engelliler Ödüllendirildi

Bağcılar Belediyesi ve Türkiye Beyazay Derneği iş birliğiyle yetenekli engellileri keşfetmek amacıyla düzenlenen "Bu Tuval Senin" resim yarışmasında başarılı olan 50 engelli ödüllendirildi. İş, sanat ve siyaset dünyasından tanınmış isimlerin katıldığı programda konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Burada eserleriyle konuşanları tebrik ediyorum” diyerek engellilerden övgüyle bahsetti.

 

Engellilerin sosyal hayata katılımını sağlamak amacıyla şubat ayında Bağcılar Belediyesi ve Türkiye Beyazay Derneği tarafından “Bu Tuval Senin” isimli resim yarışması başlatıldı. Yoğun ilgi gören yarışmaya ülke genelinden 700 başvuru yapıldı.

Dünyaca ünlü ressam Ahmet Güneştekin, Demet Sabancı Çetindoğan, Ertuğrul Özkök, Fatih Altaylı ve Fatoş Altınbaş Sarıgül'den oluşan jüri, eleme sürecinden sonra 700 eserden 50'sini birinciliğe layık gördü. Başarılı bulunan engellilerin ödüllendirilmesi ve eserlerinin sergilenmesi amacıyla Pera Palas Oteli’nde tören düzenlendi. Programa siyaset, sanat ve iş dünyasından tanınmış kişiler büyük ilgi gösterdi.

Açılış konuşmasını yapan Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan, “O kadar çok güzel resimler var ki, hepsi birinciliği hak ediyor bence. Burada önemli olan toplumsal duyarlılığı artırmak. Projeye emeği geçenleri ve engelli kardeşlerimizi tebrik ediyorum” dedi.

“Burada eserleriyle konuşanları tebrik ediyorum”

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise “Burada eserleriyle konuşanları tebrik ediyorum. Onlar hayallerini, fikirlerini ve düşüncelerini çizgilere dökerek bize farklı bir güzellik sundular. Çok güzel eserler ortaya çıktı. Şunu özellikle ifade edeyim ki esas engelli, engelli kardeşlerimizin engelini görmeyenler ve onlara yardımcı olmayanlarda olduğuna inanıyorum. Neticede engel bir insanın karşısına çıkan bir problemdir. İnşallah bunların da çözüldüğü, hiç kimsenin engelle karşılaşmadığı bir dünya temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva da şunları söyledi: "Engellilerin yeteneği olduğu kavramı, Türkiye'de çok önemli bir dönüm noktası oldu. Eğer Aşık Veysel'in yeteneği görülmeseydi, 'Uzun ince bir yoldayım' türküsünü bugün kimse terennüm edemezdi. Cemil Meriç'in, Stephen Hawking'in yetenekleri görülmemiş olsaydı dünya çok büyük bir kayba uğrardı. Yeteneklerimizin görülmemesinden ailemiz ve toplum da kaybediyor. Allah yetenek vermiş, bunu niye açığa çıkarmayalım"

 

“Bize fırsat verilirse her şeyin üstesinden geliriz”

Jüri adına konuşan ressam Ahmet Güneştekin ise "Engelli arkadaşlarla sohbet edince hiçbir farkımızın olmadığını onlarla aynı yaşamın içinde olduğumuzu fark ettim. Ben de onlar gibiyim ben de engelliyim hiçbir farkımız yok " dedi.

“Korkuyorum” isimli resimle yarışmada dereceye giren şizofreni hastası Mehmet Günay Demiröz de “Bize fırsat verilirse kendi engel grubumuza göre her şeyin üstesinden geliriz. Yeter ki fırsat verilsin. Hepimizin hayalleri var benim en büyük hayallerimden biri yeterli desteği görüp sponsor bulabilirsem sergi açmak” dedi. Konuşmaların ardından dereceye giren engellilere ödülleri takdim edildi. Törende dereceye giren resimlerin satışı da gerçekleştirildi. Elde edilecek gelir, eser sahiplerine verildi.

Sunuculuğunu Defne Sarısoy’un yaptığı programa Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, Altınbaş Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ali Altınbaş, Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan, Demet Sabancı Çetindoğan, Fatih Altaylı, Monik İpekel, Fatoş Altınbaş Sarıgül katıldı.


Yazdır   e-Posta