Yahya Kemal Beyatlı, vefatının 60. yılında Bağcılar'da düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

Türk edebiyatının önemli şairlerinden Yahya Kemal Beyatlı, vefatının 60. yılında Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen bir etkinlikle anıldı. Beyatlı’nın ilke bozduran bir şair olduğunu söyleyen Dr. Ertuğrul Karakuş, “Yahya Kemal’in dünya rekoru var. Henüz hiçbir şiir kitabı yayınlanmadan en etkili şair gösterilmiştir. Her şairin yaşarken kıymeti bilinmez ama Beyatlı o kadar etkili bir şair ki yaşarken kıymeti bilinmiş bir şairdir” dedi.

Edebiyatımızda hakkında en fazla konuşulan ve yazı yazılan şair ve yazarların başında gelen Yahya Kemal Beyatlı, vefatının 60. yılında Bağcılar’da düzenlenen bir etkinlikle yad edildi. Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen anma programına Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ertuğrul Karakuş konuşmacı olarak katıldı. Ağırlıklı olarak lise öğrencilerinin ilgi gösterdiği etkinlikte Karakuş, edebiyatçı kişiliğinden ileri görüşlülüğüne kadar her yönüyle Beyatlı’ya değindi.

Beyatlı’yı doğduğu Üsküp’ten yola çıkarak anlatmaya başlayan Karakuş, “Türk İslam medeniyetinin ürettiği bir şey var mı diye düşünen varsa iki coğrafyaya bakmak zorunda. Biri Türkistan diğeri Balkanlar. Bu çok önemli. İnsanın yaşadığı ortam insana etki eder onu şekillendirir. Bu gerçek tarihte değişik yerlerde vurgulanmıştır. O yüzden biz Yahya Kemal’i anlamak için Üsküp’ten başlıyoruz. Yahya Kemal’in memleketi Üsküp gönlümüzden uzak olmamalı. Vatan bir anadır. Bunu herhalde en iyi vatan terk etmiş ve başka bir vatana gelmiş insanlar bilir. Bu acıyı en iyi bilenlerden biri de Yahya Kemal Beyatlı’dır. Acılarla olgunlaşmış ve çok ileri görüşlü bir adamdır” dedi.

Yahya Kemal beyatlı

“Yahya Kemal’in dünya rekoru da var”

“Nasıl bir şairden bahsediyoruz?” sorusuna cevap vererek sözlerine devam eden Karakuş, Beyatlı’nın edebi yönünde şunları söyledi: “Bence medeniyet değişimimizin aydınlarımız üzerindeki tesirini anlamak isteyen bir insan Yahya Kemal’i okumalıdır. Onu anlamalıdır. Biz bir medeniyet değiştirdik ve Yahya Kemal de o medeniyetin değişiminin somut timsalidir. Hakkında en çok yazı yazılan Türk edebiyatçısı diye düşünüyorum. Bence bu bir rekordur. Konuşulan üzerinde düşünülen bir insan. Modern Türk şiirinin kurucusu olarak söylenmesine rağmen şiirlerinin tamamına yakınını aruzla yazmıştır. Ziya Gökalp heceden yanadır ve heceyle şiir yazar. Ziya Gökalp’e ilke bozduran bir şairdir. Gökalp yeni mecmuasında Beyatlı’nın aruzla yazdığı şiirleri yayınlama zorunluluğunu hissetmiştir. Bu da ondaki kaliteyi, etkileyiciliği gösteren bir önektir. Yahya Kemal’in dünya rekoru da var. Yaşadığı dönemde henüz hiçbir şiir kitabı yayınlanmadan en etkili şair gösterilmiştir. Her şairin yaşarken kıymeti bilinmez ama Beyatlı o kadar etkili bir şair ki yaşarken kıymeti bilinmiş bir şairdir”


Yazdır   e-Posta