“Bilge Çocuk” dergisinin son sayısında çocuk istismarı ele alındı

Bağcılar Belediyesi Bilgi Evleri tarafından yayımlanan “Bilge Çocuk” dergisinin son sayısında çocuk istismarı ele alındı. “Vücut Güvenliği Nedir?” başlıklı konuda çocuklar özel bölgeleri konusunda bilgilendirildikten sonra zarar verici davranışlardan ve kişilerden korunmasıyla ilgili de uyarıldı. Vücut sınırlarından bahsedilen yazıda çocuklara “Tanıdığınız veya tanımadığınız biri sizin onayınız olmadan özel bölgelerinize dokunmak istediğinde ‘Hayır’ demelisiniz” denildi.

Son günlerde sık sık gündeme gelen ve toplumun kanayan yarası olan 'Çocuklarda cinsel istismar' Bağcılar Belediyesi Bilgi Evleri’nce hazırlanan “Bilge Çocuk” dergisinin 21. sayısına konu oldu. Bu hassas mevzuya derginin en çok ilgi çeken rehberlik sayfasında yer verildi. “Vücut Güvenliği Nedir?” başlığıyla değinilen yazıda önce özel bölgeler tanıtıldı ardından hangi tür eylemlerin ihmal ve istismar olduğu konusunda bilgiler verildi.

Çocuklara, karşılaştıkları olumsuz durumlarda istismardan korunmak için neler yapmaları gerektiği onların anlayabileceği sade bir dille tek tek anlatıldı. Babanın sarılması, öğretmenin başını okşaması, doktorun muayene etmesi gibi zararsız olabilecek örnekler verilirken tanıdık veya tanımadık kim olursa olsun birinin onayı olmadan özel bölgelere dokunması da kesin bir dille reddedildi.

Şüpheli bir durum yaşandığında ise “Yalnızsanız bağırarak yardım istemelisiniz. Sonra da bu durumu hemen annenize, babanıza, büyükanne ve büyükbabanıza, okulda sınıf ve rehber öğretmeninize veya sizin güvenliğinizi sağlayacağına inandığınız yetişkin birine anlatmalısınız. Böylece onlar sizi korur ve bunun bir daha tekrarlanmasına engel olurlar” denildi. bilge çocuk dergisi

“Çocuklarımız huzurlu ve sağlıklı bir yaşamı hak ediyor”

Çocuk ve istismar kelimelerinin yan yana asla düşünülmemesi gereken iki kavram olduğunu ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “En kıymetlimiz en değerlimiz olan çocuklarımız huzurlu, sağlıklı ve mutlu bir yaşamı hak ediyor. İstismara karşı çocukların, ailelerin ve toplumun bilinçlendirilmesi çok önemli” dedi.

Sponsorlar

Pimapen Tamiri
Pimapen tamirinde kalite hizmet veriyoruz
Tel: 0532 360 9427
www.pentamiri.com

Ramazan Kumanya Paketleri
Uygun Fiyata Ramazan Kumanya Paketleri
Tel: 0212 568 15 88
ww.ramazankumanyapaketleri.com

Kombi Tamiri - Petek Temizliği
Uzman elemanları ile kombi tamiri ve petek temizliğinde hizmetinizdeyiz. www.istanbulkombitamirservisi.com

Ramazan Kumanya Paketleri
6 farklı Ramazan Kumanya Paketleri ile hizmetinizdeyiz.
Tel: 0212 434 53 75 www.ramazankumanyalari.com

Aradığınız Kitap Burada
Arı Sanat Yayınevi. www.arisanat.com

Toptan Peluş Kumaşlar
Peluş Kumaş çeşitleri
Tel: 0212 638 74 54 Fax: 0212 648 74 53 www.atlaspeluskumas.com

Kocaeli Pimapen tamiri
Evinizdeki pimapen ve cam kapı tamirlerini uzmanına tamir ettirin
Kocaeli Pimapen Tamir Servisi

© 2018 Bağcılar Meydan | Tüm Hakları İltekmer Bilişim'e aittir