Milletlerin Kaderini Hükumetler Değil, Milletin Karakteri Tayin Eder

EĞİTİMDEN DE ÖTE; KARAKTER MESELESİ Mesut Ünal

Karakter; inanç ve geleneğin toplumun genlerine sirayet etmiş davranış biçimidir. Bu nedenle milletlerin kaderini hükumetler değil, milletin karakteri tayin eder. Milletler; karakterlerine uygun yönetim biçimi ile idare olunur. İnsanlar; inanç ve geleneklerine uygun kanunları benimser, kurum ve liderleri sahiplenir. Milletleri aynı hedefe doğru harekete geçiren temel faktör de karakterleridir. Karakteri sağlam milletler yıkılmaz. İnsanlar; önce karakterlerini kaybederler, sonra sahip oldukları her şeyi.

Eşyanın kıymetini kalitesi, insanın değerini karakteri belirler. Kalite; mal veya hizmetin beklentileri karşılama yeteneğidir. Kaliteli mal piyasada ‘marka’ olur. Marka malın; fiyatı, değeri ve özellikleri insanı şaşırtmaz. Karakter sahibi insan da marka mal gibidir. Onun, sözü ile yüzü aynıdır. İki ayrı zaman ve mekanda karşılaştığınızda şaşırmazsınız. O yalan söylemez. O menfaat için sözü eğip bükmez. Kaş-göz işareti yapmaz. İstihza etmez, zanda bulunmaz, ihanet etmez. Dostunu, düşmanına şikayet etmez. Yoldaş olsanız; yolda bırakmaz. Kardaş olsanız; darda bırakmaz. Karakter sahibi insan; mümin insandır.

Kalitesiz eşya ve karaktersiz insan birbirine benzer. Her ikisi de ihtiyaç duyduğunuzda, sizi yarı yolda bırakır. Kalitesiz eşya göründüğü gibi mukavim değildir; ödediğiniz ücrete mukabil hizmet sunmaz. Karaktersiz insan da; verdiğiniz emek ve gösterdiğiniz ilgiye layık değildir. Karaktersiz insan; menfaatperest'tir, yalancıdır, sözünde durmaz, hem arkadaşlarına hem kendine hıyanet eder. Ona güvenemezsiniz. Kalitesiz eşya evinizde, karaktersiz insan sinenizde yüktür. İkisini de; attığınız zaman kurtulursunuz ancak.

Mesut Ünal


Yazdır   e-Posta