50 LİRANIZ VAR MI?

Mesut Ünal

Varsa, lütfen çıkarıp arka yüzüne bakın, orada bir hanımefendinin fotoğrafını göreceksiniz.

Para üzerine fotoğrafı basılan ilk türk kadını, ilk türk kadın roman yazarı, ilk türk kadın çevirmen, ilk muhafazakar feminist, eserleri batı dillerine ve arapçaya çevirilen ilk türk kadın yazar ve düşünür. Bu kadın, Ahmet Cevdet Paşa’nın muhterem kerimesi Fatma Aliye Hanımefendi'dir.

Döneminin bütün islamcıları gibi “Batı’nın iyi yönlerini almak lazım” diyerek dört kızından ikisini, Nimet ve İsmet’i o dönemde açılan Fransız okulu Dame de Sion’a kayıt ettirir.

Nimet, öğretmenlerin hristiyanlık telkinlerinden rahatsız olur ve okuldan ayrılır. Fakat İsmet şikayetçi değildir, okulda kalmakta ısrar eder. İki kız kardeş daha sonra yüksek tahsil için Fransa’ya giderler.

Nimet tahsilini tamamlayıp döner, İsmet geri dönmeyeceğini annesine bir mektupla bildirir ve uzun süre iletişimleri kopar.

Nihayet yıllar sonra sevgili kızından bir haber alır Fatma Aliye Hanım; İsmet bir katolik rahibesi olmuştur.

Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa’nın yeğeni Faik Bey’den olma, Mecelle’nin müellifi anlı şanlı Ahmet Cevdet Paşa’nın kızı Fatma Aliye Hanım’dan doğma İsmet Hanım rahibe olmuştur.

Fatma Aliye Hanım, yazı hayatına son verir ve ömrünün kalan kısmını kızını aramakla geçirir. Yıllarca ne kızından bir haber alabilir, ne de kimse kendisinden bir haber getirir.

Babasından kalan serveti, kızını bulmak için harcar. Nihayet, muzdarip ruhu, yorgun ve küskün bedenini terk eder ve kızını bulamadan bu dünyadan göçüp gider.

50 lira hala elinizde mi ? Onu kızınız veya oğlunuza hediye edin ve bu hikayeyi anlatın. Sonra, çocuğunuzu kim(ler)in insiyatifine bıraktığınıza bir bakın.

Geç kalmadan, onun iyi bir şekilde yetişmesini sağlayacak en iyi ortamı bulun, sağlığınızda evlat acısı çekmeyin. 50 Türk Lirası

Mesut Ünal


Yazdır   e-Posta