Bahçesinde çocuk sesi duyulmayan Camiilerde, safların sayısı gitgide azalmaktadır.

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 
Mesut Ünal

Ülkemizde; Camii' lerin çoğu yeterli eğitimi, bilgisi, uzmanlığı olmayan cahil kişiler tarafından yapılmaktadır.

Dernekler kanununa göre, bir araya gelen beş-on kişi 'Camii Yaptırma ve Yaşatma' derneği kurarak Camii' lerin yapılmasına vesile olmaktadır.

Allah (c.c.)' ın Rızasını gözeterek, uygun yerde, uygun büyüklükte, mimari özellikler ve teknolojik donanıma sahip Camii' ler imar edenlere müteşekkiriz.

Gösterişli bir Camii, etrafındaki imar faaliyetlerini hızlandırdığı için; tarla ve arsa sahiplerinin teşvik ve desteğiyle yapılan Camii'ler den ise muzdaripiz.

Camii derneği kurulduktan sonra, Diyanetten alınan makbuzları çantalarına koyan insanlar; şehir, ilçe, kasaba ve köy-köy dolaşıp fakir fukaradan yardım toplamaktadır.

Toplanan bu yardımlarla, Camii' nin alt katı rantiye ye, üst katı şantiye ye çevrilmektedir.

Alt kat; market, manav, dükkan, çay ocağı, kilim atelyesi v. b işletmelere kiraya verilmektedir. Kiracıları da, Camii giderlerinden sorumlu dernek yönetimi seçmektedir. Üst katta başlayan şantiye faayeti ise Camii bitene kadar devam etmektedir.

Bütün bu gayretlerin sonunda; Selçuklu ve Osmanlı döneminde benzeri görülmemiş, çok katlı apartman modeli yappılan binaya Camii denilmektedir

Kışın ısınmayan, yaz aylarında serin olmayan, yaşlı ve sakatların erişim imkanı bulunmayan bu binalarda kimsenin feyz ve bereket bulması, huzurla dolması mümkün değil.

Rantiye ve Şantiye kelimelerini görünce birçoğu bana kızacak biliyorum. Camii ler için toplanan bağışlardan; toplayıcıların pay aldıklarını, büyük çoğunluğun bihaber olduğunu da biliyorum.

Diyanet mi... Camii'nin yapımı aşamasında hiçbir söz hakkı yok. Dernek tarafından yapılan binaya Camii beratı verip, İmam-Hatip ve Müezzin ataması Diyanet tarafından, maaş ödemeleri devlet tarafından yapılmaktadır.

Artık, bu Camii inşa tiyatrosuna son verilmelidir. Diyanet, mimari yarışmalar açarak; nüfus, iklim ve coğrafi özellikleri dikkate alarak sosyal ve kültürel donatı alanları olan Camii lerin inşasının koordinesini üstlenmeli, derneklerin yetkisi iptal edilmelidir.

Her ilçede, belde veya semtte; geniş bir bahçe içerisinde, çocuk oyun alanı, kütüphane, seminer salonu, aşevi, bulanan 'Selatin Camii' ler imar edilmelidir. Yatsı namazını müteakip kapısına kilit vurulan Camii'ler toplumun Camii Cemaati ve Camii görevlisine olan sevgi, saygı ve güvenini sarsmaktadır.

Bahçesinde çocuk sesi duyulmayan Camii'lerde, nesilden nesile namaz kılınan safların sayısı gitgide azalmaktadır.

Camii'ler yeniden cem olunan yerler haline getirilmelidir. Yaşamdan koparılmış bir mekanın, ruhlara feyz salması mümkün değildir.

Her şey niyetle başlar. Eksiği ve noksanıyla ben düşüncelerimi yazdım. Hayırlara vesile Olsun İnşallah.

Mesut Ünal