Piyasaya Vurulan Zincir

Artık, her mahalle, hatta aynı sokakta; aynı "Zincir Market" den bir kaç tane var.

İlkin, piyasayı regüle etsinler, umuduyla müsaade edilen bu işletmeler; piyasayı düzenleyen değil; parsayı toplayan aktörler haline geldiler.

Başlangıçta; üretici ve müşteri arasında, düşük kâr marjıyla çalışırken, şimdi, pazarladığı malları üreten, ithal veya ihraç eden devasa karteller haline geldiler. Tarla ve bahçede; müstahsilden aldıkları meyve ve sebzeyi; aracı, hal, satıcı payı olmadığı halde; halk pazarı fiyatından satarak yüksek gelir elde etti ve yeni bayiler açtılar.

Onlar büyürken, mahallede işyeri olan bütün esnaf küçüldü, küçüldü ve nihayet birçoğu yok olup gittiler.

Çarşıda kalan esnaf; geçmişte itibarlı bir tüccar, muteber bir komşu iken; şimdi, borçlarını kapatmak için kimin kapısını çalacağını şaşırmış; marketten dolu poşetle çıkanların selam ağası olmuş, maalesef. Mesut Ünal

Bu gidişat hayra değil. Artık, halkın ihtiyacını ucuza temin eden değil, haksız rekabetin müsebbibi olan; bu yerlerle ilgili tedbir alınmalıdır.

Benim önerim; yerleşim nüfusu dikkate alınarak, zincir olsun veya olmasın; bütün market ve mağazalara, adet kısıtlaması getirilmelidir

Mesela; her yirmibeşbin nüfus için; aynı kişi veya guruba ait; yalnızca, bir adet market veya mağazaya izin verilmelidir.

Böyle bir düzenleme; birlikte iş yapma eğiliminde olan insanların önünü açacak; rekabet ortamında, herkes, piyasadan payını alacaktır.

Para ve servetin tekelleşmesi/ tek elde toplanması/ toplumlar için; huzur ve mutluluk değil; kaos ve kargaşa getirir.

Yerli ve Milli olduğu için, millet tarafından bağrına basılan birçok şirket; ticaret kuralları içinde büyüyüp borsaya açıldıktan sonra; yabancı bir alıcıya satılmaktadır. İtikadımız; hepimizin çoban ve sürüsünden mesul olduğunu emrediyor. Bu sebeple, bir yerde problem varsa; çözümü de birlikte bulmak zorundayız.

Yeterki niyet edilsin ve niyetler doğru olsun; çözümü olmayan hiçbir soru ve sorun yoktur.

Mahalle ve çarşıda, helal ekmeği için direnen esnafları; Hürmet ve Muhabbetle Selamlıyorum.

Mesut Ünal

Mesut Ünal Gösterim: 4701
Yazdır