Selam Vermek, Selamı Yaymak, Verilen Selamı Almak

mesut ünal

Selam vermek; seni gördüğüme memnun oldum, mutlu oldum ve seni görünce yüzümü/sırtımı çevirmiyorum, düşüncesinin sesli ifadesidir.

Sevdigimiz insanlara selam veririz; sevgimizi, inceligimizi, ilgimizi ve ona olan saygımızı göstermek için. Sevgimizin yankı bulacağından, ilgimizin kabul göreceğinden şuphemiz yoktur.

Saydığımız insanlara selam veririz; duruşumuz, ses tonumuz, hitap şeklimiz ile saygınlığımıza gölge düşsün istemeyiz.

Tanıdığımız insanlara selam veririz; yolcu selamı gibidir; biraz tebessüm eder, merhabaya kalmayız. Selam verdiğimiz yolumuzu kesiverirse; az duraklar, iki çift lafın belini kırarız.

Hiç tanımadığımız halde; hali, hareketi, tavrı, davranışı hoşumuza giden insanlarla yakınlık kurmak için selam veririz. Onlara, yüreğimize hoş bir seda bıraktıklarını sezdiririz.

Sevmediğimiz insanlara selam vermek zorunda kalırız; bir arada bulunmak mecburiyetiyle selam vermek gerekince; ses tonumuz, söyleyiş biçimimiz, bakışımız ile; muhatabın yüreğine ok gibi saplanınız.

Selam vermek, selamı yaymak itikadımızca tavsiye edilmiş, verilen selamı almak emredilmiştir; bize bir adım gelen pişman olmasın, emeği boşa gitmesin, gösterdiği özveri ziyan olmasın, yüreğine ateş düşmesin, diye.

Selam vermek irtibat kurmaktır

Selam vermek sohbete kapı aralamaktır

Selam vermek yakınlık kurmaktır

Selam vermek yakin olmaktır

Sevdiklerimize, sevenlerimize, yarenlerimize, tüm insanlara selam olsun.

Mesut ÜNAL


Yazdır   e-Posta