ŞEYTAN'IN HİLELERİ

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

“Onlar yalnız kendilerini helak ederler de farkında olmazlar'' (6/26) “O’nlar farkında değillerken azap geldi." (16/26) "Kötü işler düzenleyenler Allah’ın kendilerini yere batırmasından yahut farkında değillerken azabın gelmesinden emniyette midirler?" (16/45)"Kendilerine mal ve oğullar vermekle iyiliklerde onlar için acele ettiğimizi mi zannederler? Hayır! Farkında değiller." (23/56) “(Azap) Onlara ansızın farkında değillerken gelecek." 26/202) "Senden azabı acele bekliyorlar (istiyorlar.) Eğer süre belirtilmiş olmasaydı azap onlara hemen gelirdi. Azap onlara farkında değillerken, ansızın gelecektir." (29/53) "Onlar kendilerine, farkında değillerken, kıyametin ansızın gelmesini mi bekliyorlar." (43/66)

“Allah onların kalplerini, kulaklarını mühürlemistir, gözlerinde de perde vardır. Büyük azap onlar içindir. İnsanlardan inanmadıkları halde ‘Allah'a ve ahiret gününe inandık' diyenler vardır. Bunlar Allah'ı ve mü’minleri aldatmaya çalışırlar, oysa sadece kendilerini aldatmış olurlar da farkında olmazlar. Kalplerinde hastalık vardır. Allah hastalıklarını da artırmıştır. Yalan söylegeldikleri için onlara elemli azap vardır. (vadedilmiştir.) ‘Kendilerine yeryüzünde bozgunculuk yapmayın' denildiğinde ‘Bizler ıslah edicileriz' derler. İyi bilin ki bozguncular kendileridir de farkında değildirler.'' (217-12)

Ey mustarip kardeşim! Öldürücü hastalıklar ilkin acı vermezmiş. Organizma onu tanımadığı için, kanserli hücreye karşı koymaz, bundan ötürü insan gidici olma aşamasına gelinceye dek genellikle ateşsiz, acısız olurmuş. Teslim bayrağının çekildiği yerde top tüfek patlamaz, teslim olan için zillet olmakla beraber sükûnet hasıl olur. Başkaldırmamaktan ötürü var olan onur kırıcı sükûnetle, savaşanın acısındaki şeref ve hayrı iyi tanı. Şeytana teslim ve itaat etmişsen, doğru, farkında olmaz ve rahat olursun. O aniden farkında olacağın gün gelmeden farkına varmaya, acıyı duymaya, acıyı duyar olmaya çalış. Ölü acı çekmez kardeşim. Kalbinin mühürlenip acı duyar olmamasını sakın itminan-ı kalp sanma.

Şeytan'ın hilesini iyi tanı. Kendisine itaat edince kalbinde, damarlarında dolaşan askerlerini geri çekiyor. (1) "Sakin o zorbaya itaat etme." Çekmesin askerlerini Korkma; bu savaşta güç yetiremeyen değil ‘teslim oluyorum' deyip silahları indiren kaybediyor.

Sevin ey mustarip kardeşim! Henüz kalbinde savaş var; organizman mikrobu tanıyor, tanıdığı için savaşıyor. Bu nedenle ateşin yüksek. Bu nedenle ağrımakta başın. Sağlıklısın gözün aydın. Çünkü farkındasın. Ateşin yükselmeyip, başın ağrımayıp, farkında olmasaydın halin nice olurdu?

Görmedin mi Allah’ımızın ayetlerini: baştan sona facirlerin farkında olmadıklarını buyuruyor. Ateşleri yükselmiyor, başları ağrımıyor onların demektir; farkında olmamak.

Kalbin hastalığı acı duyması değil, duymamasıdır kardeşim anlamıyor musun hala?

Atlıları ve yayalarıyla gelecek üstüne seytan; gitme baka piya. Gitme O'nun kapısına. Sakın ha! Durumunu onulmaz gibi kılıp, gibi gösteren de O, öte yandan şefkatle şifayap olacağı vadiyle cağıran da 0. Savaştığın aynı ordunun bir askerinden kaçıp ötekine sığınma. (2)

Ey mustarip kardeşim! Biz buraya bu savaş için geldik. O’na, bizim için 'Karşı Ordu' olma izni verilerek imtihan ediliyoruz. Bir tek sey yapacaksın. Bir sabr-ı cemile talip olup Allah'tan başka kapıya sağınmayacaksın. ''innallahe maas-sabirin"

/Yaşamayı Göze Almak/ Murat Kapkıner 1986