UYUŞTURUCUYA BAŞLATAN DA BIRAKTIRAN DA ARKADAŞ

Kötü Arkadaş Uyuşturucuya Başlatır. İyi Arkadaş Uyuşturucudan Kurtarır

Bağcılar Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Yeni Bir Ben Bağımlılıkla Mücadele Koordinasyon Merkezi’nin araştırmaları, uyuşturucuya başlamada ve bırakmada arkadaşın en önemli etken olduğunu gösterdi. Bağımlılarla yapılan görüşmelerde uyuşturucuya başlama sebepleri arasında yüzde 75 ile arkadaş ilk sırayı alırken bugüne kadar kurtarılan 308 kişinin yarısından çoğunun Yeni Bir Ben’i arkadaş tavsiyesiyle bulduğu ortaya çıktı.

Uyuşturucu kullanımını durdurmaya yönelik Bağcılar Belediyesi’nce 3 yıl önce kurulan “Yeni Bir Ben Bağımlılıkla Mücadele Koordinasyon Merkezi” 4 psikologla çalışmalarını özverili bir şekilde sürdürüyor. Uyuşturucu belasından kurtulmak için Yeni Bir Ben’e tedavi amacıyla gelenlerin anlattıkları ve tutulan kayıtlar uyuşturucu ve kullanıcılarla ilgili şaşırtıcı bilgiler veriyor.

“Kadınlarda uyuşturucuya başlama yaşı erkeklerden daha küçük”

 

Cinsiyet dağılımına göre tutulan istatistiklerde bugüne kadar başvuruda bulunanlardan büyük bir çoğunluğunun erkek olduğu ortaya çıktı. 3 yıldan beri başvuran 308 kişiden yüzde 96’sını erkekler yüzde 4’ünün ise kadınlar oluşturuyor.

Yaş grubu dağılımına bakıldığında uyuşturucu kullanım yaşının kadınlarda yüzde 50 oranla en çok 19-25 yaşları arasında, erkeklerde ise yüzde 48 oranla 26-35 yaşları arasında olduğu görülüyor. Ancak kadınların uyuşturucuya başlama yaşının daha küçük olduğu da dikkat çekiyor. 11-15 yaşlarında uyuşturucuyla tanışan kadınların oranı yüzde 16 iken erkeklerde bu oran yüzde 1.

“Ailelerle el ele verip gençleri uyuşturucu belasından kurtarıyoruz”

Uyuşturucu maddeye başlama sebepleri arasında ise arkadaş çevresinde kabul görme yüzde 75 gibi yüksek bir oranla ilk sırayı alıyor. Bunu yüzde 13 ile ailevi problemler, yüzde 6 ile kişilik yapısı ve yüzde 5 ile bir kereden bir şey olmaz düşüncesi takip ediyor. Uyuşturucuyu bırakmada da arkadaşın en önemli etken olduğunu öne süren yetkililer, başvuru yapanların Yeni Bir Ben’i burada tedavi gören arkadaşlarından öğrendiğini söyledi. 1 Ekim 2015 tarihinden beri hizmet veren Yeni Bir Ben Bağımlılıkla Mücadele Koordinasyon Merkezi’nde şimdiye kadar 308 bağımlı uyuşturucudan kurtarıldı.

Uyuşturucuyla mücadelenin aralıksız sürdürüldüğünü söyleyen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da “Yeni Bir Ben projemizin aracılığında ailelerle el ele verip gençlerimizi uyuşturucu belasından kurtarıyoruz. Çocuklarımız arkadaş seçimine çok dikkat etsinler. Kötü arkadaş uyuşturucuya başlatır iyi arkadaş uyuşturucudan kurtarır” dedi

Sponsorlar

Pimapen Tamiri
Pimapen tamirinde kalite hizmet veriyoruz
Tel: 0532 360 9427
www.pentamiri.com

Ramazan Kumanya Paketleri
Uygun Fiyata Ramazan Kumanya Paketleri
Tel: 0212 568 15 88
ww.ramazankumanyapaketleri.com

Kombi Tamiri - Petek Temizliği
Uzman elemanları ile kombi tamiri ve petek temizliğinde hizmetinizdeyiz. www.istanbulkombitamirservisi.com

Ramazan Kumanya Paketleri
6 farklı Ramazan Kumanya Paketleri ile hizmetinizdeyiz.
Tel: 0212 434 53 75 www.ramazankumanyalari.com

Aradığınız Kitap Burada
Arı Sanat Yayınevi. www.arisanat.com

Toptan Peluş Kumaşlar
Peluş Kumaş çeşitleri
Tel: 0212 638 74 54 Fax: 0212 648 74 53 www.atlaspeluskumas.com

Kocaeli Pimapen tamiri
Evinizdeki pimapen ve cam kapı tamirlerini uzmanına tamir ettirin
Kocaeli Pimapen Tamir Servisi

© 2018 Bağcılar Meydan | Tüm Hakları İltekmer Bilişim'e aittir