9 Temmuz Kovid-19 Vaka Sayımız 1.024, Can Kaybımız 18

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs Salgını ile ilgili yeni vaka ve ölüm sayılarını covid.saglik.gov.tr sitesinde yayımladı. Bakanlığın9 Temmuz 2020 verilerine göre son 24 saatte 50 bin 103 kişiye test uygulandı. 1.024 kişiye kovid-19 teşhisi kondu. Koronavirüs Salgınından hayatın kaybedenlerin sayısı 18 kişi oldu. Bugün iyileşen ve taburcu olan hasta sayısı 2.879 kişi oldu.

Kovid-19 Salgınında Toplam Vaka sayısı 209 bin 962'e, toplam vefat eden sayısı 5 bin 300'e çıktı.

9 Temmuz Covid-19 Vaka Rapou

Bugüne kadar toplam test sayısı 3 milyon 483 bin 677 toplam vefat edenlerin sayısı 5 bin 167, bugün yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.067, bugünkü toplam entube hasta sayısı 372, toplam iyileşen hasta sayısı 176 bin 965

Dr. Fahrettin Koca bu günkü twitinde; "Yoğun bakım hasta sayımızdaki artış eğilimi yavaşladı. Entübe hasta sayımız 7 azaldı. İyileşen hasta sayımız, yeni tanı konanların iki katından fazla. Maske ve mesafe kuralına uyumdaki artışa bağlı olarak, vaka sayılarında küçük azalmalar devam ediyor."

Covid-19 Salgını vakalarının en az görüldüğü 5 il; Tekirdağ, Balıkesir, Samsun, Kırşehir, Düzce.

En çok vaka olan 5 il: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Bursa

Yeni normalleşme süreci sonrası vaka sayısındaki artışların en önemli sebepleri Asker uğurlaması, sokak düğünleri ve iller arası sehayat kısıtlamasının kaldırılması olarak görülüyor. Bu nedenle bu tür etkinliklere tekrar kısıtlama geldi.

Koronavirüs salgınında ölümlerin il il sıralamasında %60 ölümle İstanbul ilk sırada geldi. Kocaeli, İzmir, Ankara, Konya ve Zonguldak ölüm oranlarının en çok olduğu diğer iller.

Türkiye'de haziran ayıresmi verilere göre, corona virüs vakasının yüzde 53'ı 16 milyon nüfuslu İstanbul'da bulunuyor.

İstanbul'da Kovid-19 Vaka Sayısı en çok olan ilçeler:
Avrupa Yakasında; Beyoğlu, Beşiktaş, Bağcılar, Başakşehir, Avcılar, Beylikdüzü, Esenler, Esenyurt, Fatih, Eyüpsultan, Küçükçekmece, Kağıthane, Sarıyer, Şişli,
Anadolu Yakası; Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye

Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre tebliğin 1.7 numaralı maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "acil hal" tanımı yeniden yapılarak, salgın hastalıklar da acil sağlık hizmeti kapsamına alındı.

Yurtdışında yaşayan 500 den fazla vatandaşımız Hayatını Kaybetti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle yurt dışında hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının sayısının 500 den fazla olduğunu açıkladı. Salgın nedeniyle şimdiye kadar Fransa'da 99, Almanya'da 136, Hollanda'da 54, İngiltere'de 32, Belçika'da 29, ABD'de 13, İsveç'te 12, Avusturya'da 4, İsviçre'de 4, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 1 ve Lübnan'da 1 Türk vatandaşı yaşamını yitirdi.