Biontech Aşısının Koruyuculuğu Sorgulanmaya Başladı

Dünyada en fazla aşılama yapan ülkelerin başında gelen İsrail'de koronavirüse karşı yürütülen aşılama sonrası vakalar tekrar yükselişe geçti. En başarılı ülke olarak gösterilen İsrail'de zaman içerisindeki artan vaka sayıları, aşının etkinliğini sorgulattı. Bu durum aşı karşıtlarının söylemlerine komplo diyenlerin akıllarını da karıştırdı.

Covid-19 salgınına karşı Pfizer- BioNTech aşısını kullanan bir çok ülkeden 2. dozdan dolayı ölümlerin yükselmesi, aynı zamanda Covid-19 vakalarının artması kullanılan aşıların tekrar sorgulanmasına sebep oldu. İsrail'den gelen haberlere göre, mRNA teknolojisi aşının, İsrail'deki salgına karşı etkisiz kaldığı İsrail makamlarınca ifade edildi.

Pfizer- BioNTech aşısının koruma düzeyinin yeni varyantlarda etkisini yitirdiği haberleri endişelere yol açtı. Bazı aşı karşıtı bilim adamları ise sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarda Pfizer- BioNTech aşısının virüsü yaydığını iddia ettiler. Bu aşının bir gen tedavisi amacı ile yapıldığının altını çizen sosyal medyadaki aşı karşıtlarının söylemleri aşılamada arzulanan hızı düşürdüğü gelen bilgiler arasında.

Deneme aşamasında olan bir aşının zorunlu olmasını kabul etmeyen bir çok vatandaş sosyal medyada aşı karşıtları olarak suçlanıyorlar. Bilim kurulu üyeleri aşı olmak istemeyenlerin verilen mücadeleye engel olduğunu ifade ediyorlar. Bazılarının aşı olmayı reddetmesi nedeniyle ülkenin tekrar kapanma ve tedbirlerle boğuşmak zorunda kalacağını söyleyerek aşı karşıtlarını suçluyorlar.

Pfizer- BioNTech aşısının kalp ritmini bozduğu, beyinde pıhtılaşmaya neden olduğu sosyal medyada en çok konuşulan konuların başında geliyor.

15 milyon nüfuslu İstanbul'da ne kadar Aşı Yapıldı?


Yazdır   e-Posta