Covid hastalarına Verilen Favipiravir İlacının Etkisiz Olduğu Açıklandı

Covid hastalarına Verilen Favipiravir İlacının Etkisiz Olduğu Açıklandı

Saglik Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Serap Şimşek Yavuz; "Covid hastalarına günde iki kez 8'er adet verilen #Favipiravir ilacının hastalığa hiç bir etkisi yokmuş!" dedi.

Habertürk Televizyonunda Mehmet Akif Ersoy'un konuğu olan Bilim Kurulu üyesi Serap Şimşek Yavuz; Covid-19 pandemisi için topluma verilen Hidroksiklorokin ve Favirpavir ilaçları'nın etkisiz olduğunu belirtti.

Hidroksiklorokin 26 Mayıs 2020'de kullanımı geri çekildi, durduruldu. 17 Kasım 2021 Favipiravir ilacı etkisiz olduğu açıklandı.

Bilim Kurulu tarafından günde 8 tane "yutturulan" Favipiravir ilacı Koronavirüs'e karşı "etkisiz" çıktığı haberi sosyal medyada gündem oldu. Vatandaş soruyor; "Etkisiz kavramı ile amaçlanan nedir?", "Etkisiz mi yoksa yan etkileri olduğu için mi kaldırıılıyor." Peki şimdi ne olacak. İnsanlara avuç avuç deneysel ilaç yutturmanın sorumluluğunu kim ödeyecek. Binlerce insana zarar veren bu ilaçları önce etkili kılmak, sonra etkisiz veya kimyasal ölümcül ilaçlar olduğunu söylemek hangi bilimle izah edilecek.

Bağcılar Meydan olarak soruyoruz; Sağlık Bakanlığı yan etkileri çalışılmamış, onaysız bu ilacı günde 2 kere 8+8 vermesi hangi kanun ile açıklanacak. Sorumlular hakkında işlem yapılmayacak mı? Hastalığa çare olduğu söylemi ile hasta olsun olmasın sabah akşam 8 er adet olmak üzere bu tabletleri yutturduğunuz zavallı insanların bunun deneysel bir çalışma olduğundan haberleri var mıydı? Çalışmaya yönelik yazılı onamları alınmış mıydı?

Favipiravir'den önce de Hidroksiklorokin ilacı ile binlerce hastayı tedavi amaçlı verilmiş, daha sonra yan etkileri nedeni ile yasaklanmıştı. Hidroksiklorokin ve Favirpavir ile entübe edilerek ciğerleri patlayarak ölenler hesabını kim verecek.

Bilim kurulu üyesinin açıklamalarına rağmen Koronavirüs hastalarına favipiravir ilaçları sağlık bakanlığı politikası gereğince hala veriliyor olması vatandaşlarda endişe yaratıyor.

Author’s Posts

Please insert the Optin Form API mailchimp.

Image

Üçüncü Sayfa

Mobil eklemeler

Image
Image