8.73°C

Food

All Stories

Depremzedelere Psikolojik Destek

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıma neden olduğu illerden Bağcılar’a getirilen depremzedelere Bağcılar Belediyesi tarafından psikolojik destek veriliyor. Uzman klinik psikologlar, yaşlı, kadın ve çocukların bu süreci en az hasarla atlatmalarını amaçlıyor.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde evsiz kalanların bir bölümü Bağcılar’da otellerde ağırlanıyor. Bağcılar Belediyesi de otellere yerleştirilen depremzede ailelere sosyal ve psikolojik olarak yardım eli uzatıyor. Uzman klinik psikologlar, deprem sonrası özellikle çocuklar ve kadınlarda yaşanabilecek psikolojik travma ve ruhsal çöküntülere psikolojik destek sunuyor.

Sürecin en az hasarla atlatılması amaçlanıyor

Psikologlar yaptıkları görüşmelerle; deprem sonrası kişilerde yerinde duramama, ani irkilmeler yaşama, uyku düzeninin bozulması, güvensizlik, yabancılaşma, sosyal geri çekilme gibi bilişsel, fiziksel ve sosyal tepkilerin de ortaya çıkabilecek durumların en az hasarla atlatılması için çaba gösteriyor. Deprem anında ve sonrasında yaşadıklarını anlatan kişileri dinleyen ekipler, vatandaşların taleplerini ilgili birimlere aktarmak üzere not aldı.

Sallanan tabelayı görünce deprem oluyor sanıyorum

Psikolojik destek verilenlerden biri de Hatay’dan gelen 14 yaşındaki Emirhan Genç. Deprem sırasında ayakta olduğunu söyleyen Genç, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Gece sallanmaya başlayınca hemen küçük kız kardeşimin odasına koştum. Orada olmadığını görünce annemin yanına koştum. Deprem hafifledi. Bittiğini zannettik ancak tekrar başladı. Elbise dolabı üstümüze geldi. Babam üzerimize düşmesini önledi. Sonra yan duvardaki camlar patladı. El ve ayaklarımdan yaralandım. Dışarı koştuk. Merdivenler çökmüştü. Zorlukla aşağı indik. Çok yağmur yağıyordu. Şehirden uzakta zeytinliğe gittik. Bir gün orada arabanın içinde kaldık. Deprem çok kötü bir his. Otururken en ufak bir sallantıda veya sallanan tabelayı görünce deprem oldu sanıyorum. Psikolojik tedaviyi özellikle annem için istiyorum. O çok etkilendi. Bize bu desteği sunan Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir’e de teşekkür ediyorum.”

Depremzedelere Psikolojik Destek

3 Aylık Sporla Sağlığına Kavuştu

Kalça gelişim geriliği sebebiyle 5 senedir yürümekte zorluk çeken 68 yaşındaki Yeter Şahin, Bağcılar Belediyesi Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Kültür Merkezi Spor Salonu’nda 3 aylık sporla sağlığına kavuştu. Bastonunu attığını söyleyen Şahin, “Hiçbir yere gidemiyordum. Şimdi cesaretim var. İstanbul’u semt semt yürüyerek gezeceğim” dedi.

3 Aylık Sporla Sağlığına Kavuştu

Çin'de Neler Oluyor

  • Video Caption: Çin yeni bir oyunun peşinde
  • Video Duration: 12:00

Dünyaya kapalı bir yapı içinde olan Çin'de yine gizemli olaylar oluyor. Sıfır Covid politikası ile tüm dünya tekrar aldatılıyor mu? 

Çin'de Neler Oluyor

Ani Kalp Krizlerinin Sebebi Ne Olabilir

  • Video Caption: Ani Ölümler Neden Arttı
  • Video Duration: 10 : 30

Pandemi, salgın, aşı derken kalp krizleri sonucu dünyada ani ölümler hızla çoğaldı.  MRNA aşılama sonrası kalp krizleri, beyne pıhtı atma ve damar tıkanıklıkları nedenleriyle ölümler arttı.

Ani Kalp Krizlerinin Sebebi Ne Olabilir

Evde Şeker Düşürmenin Yolları Nelerdir?

Her ana öğünden sonra 20 dakikalık bir yürüyüş, kan şekeri seviyelerinde önemli bir düşüşe yol açar. Tip 2 diyabeti daha basit bir şekilde önleyemezsiniz. Bu uygulama, annenin ve doğmamış çocuğun kan şekeri seviyelerini sağlıklı bir aralıkta tutmak için gebelik diyabetinde de başarıyla kullanılmaktadır.

Evde Şeker Düşürmenin Yolları Nelerdir?

Şeker Düşüren Besinler

Yüksek kan şekeri seviyeleri, yaşamı sadece etkilemekle kalmayıp aynı zamanda kısaltan bir hastalık olan diyabetin habercisi olabilir. Bununla birlikte, doğru beslenme – yeterli egzersizle birlikte – sağlıklı kan şekeri seviyelerinin anahtarıdır. Kan şekerinizi doğal yollarla düşürmenize ve yaygın diyabet hastalığını uzun vadede önlemenize yardımcı olacak en iyi gıdaları sunuyoruz. Ayrıca bu gıdaları günlük diyetinize nasıl kolayca dahil edebileceğinizi de açıklıyoruz.

Şeker Düşüren Besinler

Kalbe İyi Gelen Besinler

Hepimizin en korktuğu rahatsızlıklardan bir tanesi olan kalp rahatsızlıklarının önüne kalbe iyi gelen besinler ile geçmek mümkün olabilir.

Kalbe İyi Gelen Besinler
Image

Download Our Mobile App

Image
Image