Paris İklim Anlaşması ile Ülkemizi Neler Bekliyor

  • Video Caption: Paris İklim Anlaşması Hepimizi Yakacak

Paris İklim Anlaşması nedir?

Paris Anlaşması, iklim krizinin önüne geçmek amacıyla 197 ülkenin ortak hareket etmeleri gerektiğini kabul ettikleri uluslararası bir anlaşmadır. İklim krizinin önüne geçmek için küresel ortalama yüzey sıcaklığındaki artışı 2 derece ile sınırlandırmak, mümkünse 1,5 derecenin altında tutmayı amaçlar.

"Dünya Sağlık Örgütü’nün küresel sağlık tüzüğü ile ilgili dilegetirdiğimiz endişelerin ne kadar haklı olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Zira Dünya Sağlık Örgütü, “Küresel Sağlık Tüzüğüne” gelen yoğun eleştiriler sonrası bazı maddeleri yumuşatmak zorunda kaldı.

Mesela Küresel bir salgın durumunda DSÖ’nün “tek otorite” olarak kabul edilmesi maddesi, “koordinasyonu sağlama” olarak değiştirildi. Anlaşmaya uymayan devletler için “yaptırım” maddesi de kaldırıldı.

Yine DSÖ’nün hastalıklar dışında, iklim ve gıda ile ilgili müdahalesi sınırlandırıldı. Ama tüm bunlara rağmen yine de çok muallak ve tehlikeli maddeler var.

  • Tüm devletlerin sağlık bilgilerine erişim
  • DSÖ uygulamalarına yapılan eleştirilerilere sansür
  • DSÖ başkanının tek başına küresel salgın ilan etme yetkisi
  • Tedavi ve uygulamaların DSÖ tarafından belirlenmesi"

Murat Akan

Anneler Günü Bağcılar’da Coşkuyla Kutlandı

Anneler Günü Bağcılar’da Coşkuyla Kutlandı

Bağcılar Belediyesi’nin düzenlediği 3 farklı etkinlikte Anneler Günü coşkuyla yaşandı. Bugüne özel düzenlenen programlarda çiçek dağıtıldı ve müzik ziyafeti verildi.

23 Nisan Bağcılar’da Coşkuyla Kutlandı

23 Nisan Bağcılar’da Coşkuyla Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen bir festivalle coşkuyla kutlanıyor. Bu amaçla Bağcılar Meydanı’nda toplanan çocuklar, halk oyunlarından jonglör gösterilerine kadar çok sayıda renkli aktivitelerle doyasıya eğlendi.

Vefahane’de Yaşlılara Bebek Gibi Bakıyorlar

Vefahane’de Yaşlılara Bebek Gibi Bakıyorlar

Bağcılar’da yaşayan Şerife Ulusu ile Leyla Burhan, Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde aldıkları eğitimin ardından Vefahane Yaşlı Merkezi’nde işe başladı.

Cumhuriyet’in 100. Yılına Yakışır Muhteşem Kutlama

Cumhuriyet’in 100. Yılına Yakışır Muhteşem Kutlama

29 Ekim Bayramı ve Cumhuriyet’in 100. Yılı Bağcılar’da bir hafta süren etkinliklerle coşkuyla kutlandı. Klasik otomobillerin Cumhuriyet Konvoyu, engellilerin dalışı, stadyumdaki görsel şölen ve fener alayları unutulmaz bir bayram yaşattı.

Hıdırellez Şenlikleri Bağcılar'da Kutlandı

Hıdırellez Şenlikleri Bağcılar'da Kutlandı

Bağcılar Belediyesi ve Balkan-Rumeli dernekleri tarafından düzenlenen Hıdırellez Şenliği'ne katılan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Hıdırellez Bayramı’nı Bağcılarlı vatandaşlarla birlikte kutladı. 

Enkazdan Çıkarılan İlayda Kahramanları İle Buluştu

Enkazdan Çıkarılan İlayda Kahramanları İle Buluştu

Adıyaman’da 72 saat sonra enkazdan çıkarılan 22 yaşındaki İlayda’nın kendini kurtaran BAĞKUT ekipleriyle arasındaki diyalog duygulu anlara neden oldu.