Cumhuriyet’in 100. Yılına Yakışır Muhteşem Kutlama

Cumhuriyet’in 100. Yılına Yakışır Muhteşem Kutlama

29 Ekim Bayramı ve Cumhuriyet’in 100. Yılı Bağcılar’da bir hafta süren etkinliklerle coşkuyla kutlandı. Klasik otomobillerin Cumhuriyet Konvoyu, engellilerin dalışı, stadyumdaki görsel şölen ve fener alayları unutulmaz bir bayram yaşattı.

Bağcılar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın ve Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. Yılı nedeniyle görkemli bir şölene ev sahipliği yaptı. Bir hafta süren kutlamalarda ilçe sakinleri gurur, heyecan ve coşkuyu bir arada yaşadı.

Atatürk heykelinin önüne çelenk bırakıldı

Etkinlikler, Bağcılar Meydanı’ndaki resmi törenle başladı. Saygı duruşu ile İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kamu kurumu ve siyasi parti temsilcileri Atatürk heykelinin önüne çelenklerini bıraktı.

Kaymakamlıkta resepsiyon düzenlendi

Daha sonra ise Bağcılar Kaymakamlığı’nda tören düzenlendi. Bağcılar Kaymakamı Abdullah Uçgun ev sahipliğinde kaymakamlık makamında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu düzenlendi. Uçgun, ilçe protokolü, ilçe parti başkanları, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin tebriklerini kabul etti.

Her yer kırmızı beyaza büründü

İlçenin meydanlarında vatandaşlara Türk bayrağı dağıtıldı. Bayrak dağıtımına katılan Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, ilçe sakinlerinin bayramını kutlayıp onlarla sohbet etti. Caddeler sokaklar kırmızı-beyaza büründü. Herkes evinin camına, balkonuna bayraklar astı.

Stadyum dolup taştı

Mahmutbey Stadyumu’ndaki kutlamalarda ise öğrenciler, saha içinde yerini alırken vatandaşlar da tribünleri doldurdu. Kaymakamı Uçgun, Başkan Özdemir ve Garnizon Komutanlığı adına katılan görevli komutan öğrencileri selamladı.

Öğrenciler yeteneklerini sergilediler

Programda; öğrenciler tarafından hazırlanan şiir, şarkı, folklor ve tekwando gösterileri ilgiyle izlendi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle okullar arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim etti. Öğrencilerin rengarenk koreografiler yaptığı kutlama, bando ekibi eşliğinde öğrencilerin resmi geçidiyle sona erdi.

Resim sergisi açıldı

Bağcılar Meydanı’na ise Cumhuriyet’in her yönüyle anlatan resim sergisi açıldı. Açık hava sergi alanını gezen ziyaretçiler, eserlere hayran kaldıklarını dile getirdi.

Kros yarışmasında gençler ter döktü

Cumhuriyet özel kros yarışmasında ortaokul ve lise öğrencileri bir araya geldi. 200 genç, 800 metrelik mesafede birinci olabilmek için ter döktü. Koşucuların kıyasıya rekabet ettiği yarışmada renkli görüntüler yaşandı.

Engelliler, Cumhuriyet için dalış yaptı

100. Yıl özel dalışı Balat’taki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Deniz Şube Müdürlüğü önünde yapıldı. Aralarında görme, işitme, süreğen, bedensel ve zihinsel engellilerden oluşan Bağcılar Belediyesi Su Altı ve Su Üstü Kulübü Öğrencilerinin de olduğu 100 dalgıç, sualtına tüplü dalış yaptı. 5 metre derinliğe dalan engelliler, çıkışta Türk bayrağı açtı.

Klasik otomobillerden Cumhuriyet Konvoyu

Bu bayrama özel klasik otomobillerle Cumhuriyet Konvoyu yapıldı. Bu amaçla 20 klasik otomobil Bağcılar Belediyesi binası önünde bir araya geldi. “Cumhuriyet Konvoyu” oluşturan klasik otomobiller Bağcılar caddelerinde ilerledi. Konvoya ilçe sakinleri de araçlarıyla eşlik etti. Çevredeki vatandaşlar da cam ve balkonlara çıkarak ellerindeki bayrakları sallayarak kutlamalara destek verdi.

Klasik otomobiller ve TOGG ay-yıldız koreografisi yaptı

Klasik otomobilcilerin “Cumhuriyet Konvoyu” isimli turu, Bağcılar Meydanı’nda sona erdi. Alanda toplanan klasik otomobillerle hilal, yerli otomobil TOGG’la da yıldız koreografisi oluşturuldu. Koreografi izleyicilerden büyük alkış aldı.

Binlerce kişi meşalelerle yürüdü

Akşam saatlerinde ise iki ayrı noktada fener alayı yürüyüşü düzenlendi. Güneşli Meydanı’nda toplanan vatandaşlar, Türk bayraklarıyla yürüdü. Üsküp Caddesi boyunca ilerleyen katılımcıların yürüyüşü Mahmutbey Mahallesi’nde sona erdi. Burada da topluca marşlar söylendi. Sancaktepe Mahallesi Çarşı Caddesi’nde de her yaştan davetli, Bağcılar Anadolu Lisesi bando takımı eşliğinde ellerinde meşalelerle yürüdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması izlendi

Bağcılar Meydanı’nda kurulan platformda mehteran takımı ile Hikmet Barutçugil Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri konser verdi. Saat 19.23’ü gösterdiğinde ise meydandaki dev ekrandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Vahdettin Köşkü'nde yaptığı konuşma ile İstanbul Boğazı’nda havai fişek, ışık ve dron gösterileri izlendi.

Bu yüzyıl Türkiye Yüzyılı olacak

Cumhuriyet’e yakışır dolu dolu bir hafta geçirdiklerini söyleyen Başkan Özdemir, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.  Cumhuriyet’in 100. Yılını ve 29 Ekim Haftası’nı birçok ekinlikle coşku ve gururla kutladık. 100. Yılımız hayırlı uğurlu olsun. Koşu yarışmalarından sergilere kadar yaptığımız programlarla 100. Yılımızı ilçemizin tüm noktalarına taşıma gayreti içinde olduk. Yeni bir yüzyıla girdik. Bu yüzyılın Türkiye Yüzyılı olacağına inanıyoruz. Cumhuriyetimizin 200. Yılının da daha güzel bir şekilde kutlanması için hepimize çok büyük görevler düşüyor. Bunun için tüm gücümüzle ve gayretimizle çalışacağız” dedi.

Tags