Kalbe İyi Gelen Besinler

Kalbe İyi Gelen Besinler

Hepimizin en korktuğu rahatsızlıklardan bir tanesi olan kalp rahatsızlıklarının önüne kalbe iyi gelen besinler ile geçmek mümkün olabilir.

Balık

Balık, kalp sağlığının korunması konusunda oldukça etkilidir. İçerisinde bulunan Omega-3, EPA ve DHA sebebiyle kalbin normal işlevini sürdürmesini sağlar. Aynı zamanda kan basıncını ve ritmini düzenleyen ve kalp damar hastalıklarını önleyen balık çeşitleri kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü arttırır. Bu yüzden kalbe iyi gelen besinler arasında en sık tüketilenlerden biridir.

 

Yeşil Çay

Yulaf Ezmesi

Genellikle diyet listelerinde yer alan yulaf ezmesinin aynı zamanda kalp sağlığını koruma gibi önemli bir özelliği de bulunmaktadır. Bunun en önemli sebebi içerisinde bulunan bileşenler sebebiyle kolesterolü düzenlemesidir. Sık sık tüketilmesi tavsiye edilen yulafın kalbe iyi gelen besinler arasında yer alması bu yüzdendir. Kalp sağlığını korumak isteyen kişiler gönül rahatlığıyla öğünlerinde yulaf ezmesini tercih edebilirler.

Turuncu ve Kırmızı Meyveler

Turuncu ve kırmızı meyveler genellikle yoğun olarak içerdikleri C vitamini ile ön plana çıkar. Genel vücut sağlığı üzerinde etkili olan bu meyveler aynı zamanda kalp sağlığının korunması konusunda da oldukça başarılıdır. Özellikle portakal, kayısı, greyfurt, kiraz, havuç, çilek, kuşburnu ve ahududu kalp sağlığını koruyan ve olası riskleri önleyen meyveler arasında yer alır.

Yeşil Yapraklı Sebze

Yeşil yapraklı sebzelerin vücut için faydalarını bilmeyen yoktur. Pek çok hastalığın önlenmesi konusunda etkili olan yeşil yapraklı sebzeler aynı zamanda kalp sağlığının korunması için de sıklıkla tüketilir. Salatalarda ve yemeklerde kullanılabilecek roka, ıspanak, su teresi, lahana, brokoli ve enginar kalp krizi riskini en aza indirir ve damar sağlığını korumaya yardımcı olur.

 

Ceviz

Cevizin faydaları saymakla bitmez. Düzenli olarak tüketilen ceviz, kötü kolesterolü düşürmesi, iyi kolesterolün artması, kanda pıhtılaşmayı önlemesi ve trigliserid seviyesinin dengelenmesi gibi pek çok konuda etkilidir. Kahvaltılarda ya da ara öğünlerde tüketilebilecek ceviz kalbe iyi gelen besinler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu yüzden her gün 2-3 adet ceviz tüketilmesi tavsiye edilir.

Avokado

Tüketimi son dönemlerde oldukça artan ve sağlık açısından faydalarının olduğu bilinen avokado en çok kalp sağlığının korunmasında etkilidir. Avokado içeren sağlıklı bir beslenme düzeni kalp krizi riskini azaltır, kalp sağlığına katkıda bulunur ve kolesterol seviyesini düzenler. Bu sebeple kalbe iyi gelen besinler arasında sıklıkla tercih edilir. Avokadonun haftada en az iki kere tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Keten Tohumu

Amerikan Kalp Derneği, kalp sağlığını koruyabilmek için lif ve omega-3 alımının arttırılmasını önermektedir. Belirtilen bu içeriklerin tümüne sahip olan keten tohumu bu yüzden ön plana çıkmakta ve sağlıklı yağlar arasında kabul edilmektedir. Genellikle kalp sağlığı ile ilişkili olarak değerlendirilen ve kalp dostu olarak bilinen keten tohumunu düzenli olarak tüketmek faydalı olacaktır.

Ispanak

Öğünlerimiz sırasında kendisine sıklıkla yer verdiğimiz ıspanak başta demir eksikliği sebebiyle oluşan kansızlığa iyi gelmektedir. Kalp sağlığıyla da yakından ilişkili olan bu durum, olası kalp hastalıklarının önlenmesi konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda kalp krizine iyi gelmesi ve kan basıncını düzenlemesi sebebiyle ıspanak kalbe iyi gelen besinler arasında yer almaktadır.

Bitter Çikolata

Bitter çikolatanın kalp ve damar sağlığına iyi geldiğini duyunca biraz şaşırabilirsiniz. Ancak tüketim miktarına dikkat edildiğinde bitter çikolata kalp sağlığını koruma konusunda oldukça etkilidir. Özellikle flavonoid ismi verilen bileşikler sayesinde kan basıncının düşürülmesi konusunda önemli bir rol üstlenir. Bu yüzden bitter çikolata kalbe iyi gelen besinler arasına yeni girmiş ama oldukça etkili bir besindir.

Sarımsak

Her ne kadar kokusuna tahammül etmekte zorlansak da kalp sağlığını korumak için bir miktar sarımsak yemek zorunda kalabiliriz. Çünkü sarımsak kalbe iyi gelen besinler arasında en güçlülerinden birisidir. Damarların genişlemesini sağlaması, kanın dolaşımını hızlandırması ve damar içi pıhtılaşmayı önlemesi sebebiyle tüketimi sıklıkla tavsiye edilir. Aynı zamanda sarımsağın kalp krizi riskini azalttığı da bilinmektedir.

Yağlı Tohum

Uzmanlara göre kalp sağlığını korumanın en etkili yollarından birisi de öğünler sırasında yağlı tohumlara yer vermektir. Koroner kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir kalkan görevi üstlenen yağlı tohumlar potasyum ve magnezyum açısından oldukça zengindir. Bu yüzden kalp sağlığını korumak için badem, ceviz, susam, fındık ve yer fıstığı gibi besinleri sıklıkla tüketmek gerekir.

Kaynak: https://www.tugbayaprak.com/kalbe-iyi-gelen-besinler/

Tags