Türkiye Cumhurbaşkanını Seçiyor

Türkiye Cumhurbaşkanını Seçiyor

Türk siyasi tarihinde ilk kez yaşanacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur oylaması için oy verme işlemi, Türkiye genelinde bugün saat 08.00 itibarıyla başlayıp 17.00'ye kadar sürecek.

Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi 28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılıyor. Türkiye 28 Mayıs Pazar günü 60 milyonu aşkın seçmen yeniden sandık başına gidiyor. Türkiye'nin, 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanının belirleneceği seçim için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandık kurulacak. Seçimde bugün yurt içinde 60 milyondan fazla seçmen oy kullanacak.

3 adayın katıldığı 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Cumhurbaşkanı adaylarının yeterli oy çoğunluğuna ulaşamadığı için seçimler ikinci tura kalmıştı. 28 Mayıs Pazar günü 60 milyonu aşkın vatandaş oylarını iki lider için kullanıyorlar.

Cumhur İttifakı'nın adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarışacaklar. 14 Mayıs'ta yapılan ilk tur seçimlerinde 28. Dönem TBMM'yi oluşturacak milletvekilleri belirlenirken Cumhurbaşkanlığı seçimi adayların yeterli oy alamaması nedeniyle sonuca ulaşmadı. Bu nedenle seçimler ikinci tura kalırken Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin 13. Cumhurbaşkanı olabilmek için yarışacak.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yurtdışı oy kullanma sona erdi. Oylar tarifeli uçaklarla Türkiye'ye getirildi. Yüksek Seçim Kurulu, saat 20.15 itibarıyla yurt dışında oy kullanan seçmen sayısının 1 milyon 920 bin 053 olduğunu açıkladı.

Cumhur ittifakının adayı Recep Tayyip Erdoğan, doğrudan halkoyuyla iki defa cumhurbaşkanı seçilmiştir. Bu seçimde de kazanması halinde ülkemizin 3. defa seçilen cumhurbaşkanı olarak görevine devam edecektir.

Milletvekili genel seçimleri kaç yılda bir yapılır?

Cumhurbaşkanı Seçimi Milletvekili Genel Seçimi ile birlikte her beş yılda bir yapılır. Yurt içinde ve yurt dışında yaşayan seçmenler oy kullanabilir. 

Tags